reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink RV

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink için “RV” paketi duyuruldu

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti bugün “RV” paketi ile ses getirdi. Bu paket hareket halinde olanlar için.

SpaceX Starlink hizmeti için geçtiğimiz haftalarda bir “Portability” isimli bir özellik duyuruldu. Bu aylık ekstra 25 dolarlık hizmet sayesinde kişiler, uzaydan internet hizmetlerini kendi ülkeleri içerisinde başka noktalara taşıyabilecek açıklaması yapıldı. Bugün ise direkt olarak bunun için “RV” adı verilen paket karşımıza çıktı. Artık Starlink’in aktif kapsama alanı içerisindeki her yer için geçerli olduğu aktarılan paket, sıfırdan giriş yapacaklara 687 dolarlık bir masraf çıkarıyor. Hizmetten yararlanmaya devam etmek içinse daha sonra aylık 135 dolar ödenmesi gerekiyor. Sistem şimdilik bir araç üzerinde hareket halindeyken internet bağlantısı sunmuyor. Bunun için ayrı çalışmalar var ancak şimdilik süreç sabit olarak kullanım için hazırlanmış.

Yani “RV” paketi için Starlink anteninin çalışmak adına yukarıdaki fotoğraftaki gibi mutlaka sabit bir noktaya konumlandırılması gerekiyor. Zaman zaman internet erişiminin olmadığı evlerine, çalışma sahalarına ya da kampa gidenler için güzel görünen hizmet, Starlink’in aylık minimum masrafını 135 dolar seviyesine getiriyor olmasıyla biraz tepki çekiyor.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz hafta 24 saat içerisinde tam iki farklı kalkış gerçekleştiren ve toplamda 106 farklı uydu atan firma, kısa süre önce de başarılı bir görevin daha altından kalkmıştı. Yılın 21. görevini tamamlayan Elon Musk’ın uzay konusunda devrim yapan şirketi, bu en son başarılı görev ile beraber alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.653 farklı uydu göndermiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu rakamlar daha önce de söylediğimiz gibi fazla gelebilir ancak SpaceX halen yolun çok ama çok başında bulunuyor. Tüm Dünya kapsaması ve yüksek hız için firmanın alçak dünya yörüngesine 30 bin kadar uydu göndermek istediği biliniyor.

Starlink’in 2023 yılında Türkiye’de de aktif edilmesi bekleniyor. Ancak bunun henüz yüzde 100 kesin olmadığını belirtelim.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın