reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı, ISS’e göndereceği Türk vatandaşı için 55 milyon dolar ödeyebilir

Türkiye Uzay Ajansı dün akşam büyük bir sürpriz yaptı ve ISS’e bir Türk vatandaşı göndereceğini duyurdu. Peki bu nasıl olacak?

Güncelleme: Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lokman Kuzu da DW Türkçe’ye uzaya gidecek olan ilk Türk vatandaşı için toplam maliyetin yaklaşık 70 milyon dolar olacağını açıkladı. SpaceX ile beraber yürüyecek süreç için rakam tahminlerimizden çok daha yüksek çıktı.

Türkiye Uzay Ajansı dün akşam bahsettiğimiz sürprizi şu açıklamalar ile duyurdu: “Cumhuriyetimizin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri tamamladıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderiliyor.” açıklamasıyla duyurulan konuda şunlar da paylaşıldı: “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu, Milli Uzay Programı kapsamında belirlenen 10 hedeften biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri aldıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecektir. Bu misyon kapsamında Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi gerçekleştirilecek ve bilim insanlarımıza Uluslararası Uzay İstasyonu şartlarında deney yapma imkânı sağlanacaktır.

Bu görevi gerçekleştirmek için Türk vatandaşları tarafından yapılan başvurular arasından 2 (iki) aday belirlenecektir. Seçilen adaylar TUA veya TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilecek ve 10 (on) yıl mecburi hizmet yükümlülüğü olacaktır. Astronot eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylardan biri yaklaşık 10 gün sürecek uzay görevini gerçekleştirmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecektir.”

Bu görevi Türkiye Uzay Ajansı tek başına gerçekleştiremez çünkü elimizde henüz uzaya uydu veya insan götürecek bir teknolojik altyapı yok. Bu yüzden yüzde 99 ihtimalle süreci şu yapan tek şirket olan, Türkiye ile bağları güçlü Elon Musk’ın özel uzay firması SpaceX ile ortaklık kurulacak. Bu konuda bir resmî açıklama gelmedi ancak şimdilik başka bir alternatif görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki SpaceX bir Türk vatandaşını ISS’e ne kadara götürür? Burada tek kişilik bir görev yapılmaz. Falcon 9 üstüne konulan Crew Dragon ile ISS’e dört kişi atılır ve buradaki Türk vatandaşının koltuğu için “Türkiye Uzay Ajansı” SpaceX’e tam 55 milyon dolardan fazla ödeme yapmak zorunda kalabilir. Bu rakam yüzde 100 kesin demiyoruz ancak yapılan bazı açıklamalara göre mevcut durum bu şekilde. Uzay halen oldukça pahalı bir alan ve bunun yakında değişmesi mümkün değil.

Bu ses getiren proje için 23 Haziran 2022 itibarıyla bitecek başvuru şartlarına direkt olarak burada göz atabilirsiniz. Uzaya gidecek ilk Türk vatandaşından seçim konusunda ciddi beklentiler bulunuyor.

Türkiye Uzay Ajansı yanında da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle