reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil otomotiv

İkinci el otomobil pazarı için “stokçuluk” ve “fiyat” odaklı dikkat çeken açıklama

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el otomobil pazarında fiyat artışlarının beklendiğini net şekilde ifade etti.

“Ocak” ve “Şubat” aylarını durgun geçiren ikinci el otomobil piyasasında, mart ayının ikinci yarısından itibaren başlayan hareketlilik beklenildiği gibi bayrama kadar devam etti. Bu süreçte sıfır kilometre araçlarda devam eden fiyat artışlarından kaçınılmaz şekilde etkilenen pazar, bulunabilirlik problemlerinin devam etmesiyle fiyat tarafında beklentileri aşan seviyelerde seyrediyor. Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan kurumsal ikinci el otomobil markalarından Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, stokçuluğun hala devam ettiğini gözlemlediklerini ifade etti. Karakaş’ın açıklamalarında, fiyatlardaki fahiş artışlar sebebiyle ticaret odaklı araç alımındaki yönelimin arttığını paylaşması da dikkat çekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarında fiyat artışları kapıda

Pazarla ilgili açıklamalarında pek çok farklı noktaya değinen Muhammed Ali Karakaş; “Özellikle ikinci el otomobil pazarında son dönemde gördüğümüz sahne, her 30 kişiden 1’inin tekrardan ikinci el araç alıp satmaya başlaması. Bu durum özellikle büyükşehirlerde kendini gösteriyor. Yine kurumsal filo kiralama ihalelerinde, otomobillerin afaki fiyatlara satıldığını gözlemliyoruz. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında günlük ve bireysel kiralamalardaki artışın ikinci ele de bir yansıması olacak.

Önümüzdeki dört aylık süreçte çip ve kauçuk gibi ana hammaddelerin bulunamaması nedeniyle sıfır kilometre araç tedariğinde sıkıntılar yaşanacağını, enerji ve lojistik maliyetlerindeki artışla otomobil fiyatlarının artacağını öngörmekteyiz. Şu anda pazarda net olarak gördüğümüz bir diğer durum da, belirli otomobillerin sürekli stoklanması ve bilinçli olarak fiyatlarının artırılması. Sene başından bu yana yüzde 20-25 bandında fiyat artışı yaşanırken; yükselen kur, tedarik sorunları, günlük kiralamadaki hareketlilik nedeniyle yaz aylarında da aynı oranda bir artışa şahit olacağımızı öngörüyoruz.” şeklinde konuştu.