reklamı kapat

POPÜLER

2022 için ilk değerlendirmeler; ikinci el otomobil pazarında önemli zamlar bekleniyor

Çip ve tedarik sıkıntıları eşliğinde sıkıntılı sürecin yansıdığı İkinci el otomobil pazarı için 2022’de sürecin daha da zorlaşacağı ön görülüyor.

İkinci el otomobil sektörünün önemli temsilcilerinden birisi olan Otomerkezi.net, otomotiv sektöründeki gidişata dair önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamada, kapanma ya da kısıtlamalar yaşanmaması durumunda 2022 yılının 6’ıncı ayına kadar ikinci el araç fiyatlarının gün geçtikçe radikal şekilde artacağı vurgulanırken, bir yandan da hem sıfır hem de ikinci el araç bulmanın zorlaşacağına dikkat çekildi. Ayrıca sıfır araçlardaki çip ve ham madde krizinin ise 6 ile 9 ay arasında çözülebileceği ifade edildi.

ikinci el otomobil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil ilanları azalıyor

İkinci el araç ilanlarında ciddi bir azalma olduğunu söyleyen Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş; “İkinci el aracı olanlar da, bayiler de son haftalarda birer birer ilanlarını kaldırdı. Bu süreçte vazgeçenlerin bir kısmı ortalama 20-30 bin TL fiyat artırıp yeniden ilan verdi ya da satmaktan vazgeçti. İlan sayılarına bakıldığında da belirgin bir düşüş gözlemleniyor. İlan sayıları ortalama 400 binden 280 bine gerilemiş durumda. Hali hazırda online platformlardaki ilan sahiplerinin ancak yüzde 10’u gerçek satıcı, reelde satışa açık ortalama 50 bin araç var, geri kalanı maalesef manipülasyondan ibaret.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tedarik sıkıntısı derinleşiyor

İkinci el araç piyasasına stok kaynağı sağlayan etkenlerden birisi ise operasyonel filo kiralama şirketleri oluyor. Fakat sıfır araç sıkıntısı sebebiyle kiralama şirketleri de var olan araçlarını yenisi ile değiştirme yoluna gidemiyor. Karakaş, konu ile ilgili olarak; “Kiralama şirketleri sıfır araçlarda tedarik sorunu devam ettiği için artık 1-5 yaş aralığındaki araçlarını, yerine yenisini koyamayacağı için satmaktan vazgeçti, kilometreleri artsa da kiralamaya devam ediyor. Bu da ikinci elde tedariği zorlaştıran faktörlerden sadece birisi.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir
Yeni Honda Civic Si