reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple Car Desi Ujkashevic Ford LOG Tasarım

30 yıllık Ford mühendisi, Apple Car otomobil projesine geçiş yaptı

Apple, bugün bir kez daha Apple Car elektrikli otomobil haberiyle gündemde yer alıyor. Şirket bu alanda kadroyu büyütüyor.

Apple Car projesi çok uzun zamandır gündemde ve bildiğimiz kadarıyla araç için çıkış hedefi 2025 yılı olarak belirlenmiş durumda. İşte bunu sağlamak adına firma sektör tecrübesine sahip isimleri bünyesine katmaya devam ediyor. Örneğin ortaya çıktığı kadarıyla 30 yıllık Ford mühendisi Desi Ujkashevic, artık bir Apple çalışanı. Ujkashevic, yapılan açıklamaya göre otomobil üretimi konusunda birçok farklı alanda tecrübe kazanmış bir mühendis ve en son Ford içerisinde Otomotiv Güvenliği Mühendisliği Ofisi’nin Global Direktörü görevini üstleniyormuş. Ujkashevic’in bundan önce ise Ford Mühendislik Direktörü olarak görev yaptığı aktarılıyor. Tecrübeli isim Apple ve gelecek otomobil planları için fazlasıyla uygun görünüyor.

Peki Apple’ın büyük planlar içerisinde olduğu ilk otomobil modeli için başka neler biliyoruz? Şimdiye kadar birçok sızıntı yapıldı. Örneğin en son araç için özel bir işletim sistemi geliştiriliyor haberi ses getirdi. Bu konuda halen netleşmiş değil ancak burada “özel bir işletim sistemi” tanımının arkasında yüksek ihtimalle iOS yer alıyor. Ancak bu şimdilik bu detay kesin değil. Apple, spesifik otomobil ihtiyaçları özelinde sıfırdan bir işletim sistemi de yapıyor olabilir. Apple’ın bahsi geçen işletim sistemine “carOS” adını vermesi bekleniyor.

Araç bundan önce önemli bir konuyla, büyük ses getiren bir potansiyel Porsche ortaklığıyla gündeme gelmişti. Geçtiğimiz aylarda Porsche CEO’su Oliver Blume, üstü kapalı olarak Apple ile “heyecan verici” bir proje üzerinde çalışmak adına görüştüklerini aktarmıştı. Bunun ne olduğu halen detaylandırılmıyor ancak yüksek ihtimalle iki isim Apple’ın ilk elektrikli otomobili için görüşmeler yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car projesi aslında gelen duyumlara göre pürüzsüz şekilde ilerlemiyor. Ortaya atılanlara göre firmanın 2025 hedefine ulaşmak adına Apple Car projesini yeniden yapılandırması gerekiyor. Çok fazla personelin giriş çıkış yaptığı projede konulan hedeflerin tutturulması için önümüzdeki üç ila altı ay içerisinde yeniden yapılanma şart yorumları geliyor.

Apple’ın ilk otomobil modeli için Güney Kore ve Japonya merkezli birçok tedarikçi ile görüşmeleri de aktif olarak sürüyor. Araç için hem tedarik hem de personel konusunda sağlam bir plan oturtması gereken Apple, süreçte buna karşın aşırı acele etmiyor.

Apple Car yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın