reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Ioniq 6

Apple Car otomobil modeli için dikkat çeken yeni bilgiler geldi

Uzun süredir üzerinde çalışmalar süren Apple Car elektrikli otomobil projesi, paylaşılan yeni bilgiler ile biraz daha şekillendi.

Apple Car projesi çok uzun zamandır gündemde ve araç için çıkış hedefi 2025 yılı olarak belirlenmiş durumda. Genel olarak merak uyandıran araç için bugün projenin içerisinden bazı bilgiler geldi. The Information‘dan Wayne Ma’nın aktardığına göre araç dört kişilik tasarlanıyor ve koltukları istenirse karşılıklı olarak konumlandırılabilecek. Bu sayede araç içerisindeki dört kişinin yüz yüze bakarak iletişim kurabilmesi hedefleniyor. Kavisli bir tavana sahip olacağı ve bu açıdan Hyundai’nin yukarıda gördüğünüz yeni modeline benzer bir gövde ile hazırlandığı iddia edilen araç, kaynağa göre bir direksiyon taşımıyor. Çünkü Apple bu aracı direkt olarak sürücüsüz yol alabilmesi için Seviye 5 otonom temelde geliştiriyor.

Bu konuda yıllardır test araçları ile gerçek yaşam testleri gerçekleştiren ve özel yapay zekâ sistemleri geliştiren Apple, ilginç şekilde araca bir fren pedalı da koymayacak bilgisi veriliyor. Apple’ın araç içerisinde uyunabilmesi konusunda da planlar yaptığı aktarılıyor. Buna göre koltuklar tamamen yatabilecek ve böylece koltuklarda rahatlıkla uyunabilecek. Bu gündeme getirilen özelliklerden anlaşılabileceği üzere uzak geleceğin bir parçası olması için hazırlanan araç, çok gelişmiş kamera ve sensör sistemleri üzerine kurulacak.

Apple aracı satışa sunabilmek adına sektör tecrübesine sahip isimleri de bünyesine katmaya devam ediyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda 30 yıllık Ford mühendisi Desi Ujkashevic, Apple’ın ilk otomobil modeli üzerinde çalışmak adına şirkete katılmıştı. Ujkashevic, yapılan açıklamaya göre otomobil üretimi konusunda birçok farklı alanda tecrübe kazanmış bir mühendis ve en son Ford içerisinde Otomotiv Güvenliği Mühendisliği Ofisi’nin Global Direktörü görevini üstleniyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak her şey yolunda gitmiyor ve birçok isim projeden ayrılıyor. Örneğin en son Tesla’dan Apple’a geçen Christopher “CJ” Moore’un görevden ayrıldığı bildirilmişti. Moore, Tesla otomatik pilot yazılımının üzerinde çalışmış tecrübeli bir isimdi ve Apple’da da bu konuda çalışmalar yapıyordu. Moore’un Apple’dan ayrılarak LiDAR konusunda çalışan Luminar isimli firmaya geçtiği söylendi.

Apple’ın büyük planlar içerisinde olduğu ilk otomobil modeli için başka neler biliniyor? Araç için yakın zaman önce özel bir işletim sistemi geliştiriliyor haberi ses getirmişti. Bu konuda halen netleşmiş değil ancak burada “özel bir işletim sistemi” tanımının arkasında yüksek ihtimalle iOS yer alıyor. Ancak bu şimdilik bu detay kesin değil. Apple, spesifik otomobil ihtiyaçları özelinde sıfırdan bir işletim sistemi de yapıyor olabilir. Apple’ın bahsi geçen işletim sistemine “carOS” adını vermesi bekleniyor.

Araç bundan önce önemli bir konuyla, büyük ses getiren bir potansiyel Porsche ortaklığıyla gündeme gelmişti. Geçtiğimiz aylarda Porsche CEO’su Oliver Blume, üstü kapalı olarak Apple ile “heyecan verici” bir proje üzerinde çalışmak adına görüştüklerini aktarmıştı. Bunun ne olduğu halen detaylandırılmıyor ancak yüksek ihtimalle iki isim Apple’ın ilk elektrikli otomobili için görüşmeler yapıyor.

Apple Car projesi aslında gelen duyumlara göre pürüzsüz şekilde ilerlemiyor. Ortaya atılanlara göre firmanın 2025 hedefine ulaşmak adına Apple Car projesini yeniden yapılandırması gerekiyor. Çok fazla personelin giriş çıkış yaptığı projede konulan hedeflerin tutturulması için önümüzdeki üç ila altı ay içerisinde yeniden yapılanma şart yorumları geliyor.

Not: Görsel temsilidir.

Apple Car yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın