reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 Pro LOG Konsept / Can Tunçer

İddia: “iPhone 14 serisinin fiyatları tam olarak böyle olabilir”

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 serisi için bu sefer fiyat ile alakalı bazı bilgiler ve iddialar gündeme gelmiş durumda.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu modellerin üç tanesi, birden fazla analiste göre tedarik, donanım ve lojistik süreçlerindeki maliyet artışları nedeniyle yerlerini aldıkları modellerden 100 dolar kadar daha pahalı olacak. Bu bağlamda aileye yeni katılacak 14 Plus’ın 999 dolarlık bir fiyata sahip olacağı aktarılıyor. 13’ün yerini alacak 14 için 899 dolar, 14 Pro için 1.099 dolar, 14 Pro Max içinse 1.199 dolarlık bir başlangıç fiyatı bizi bekliyor olabilir. Bunlar telefonların en düşük depolamaya sahip vergisiz fiyatları. Vergi oranları bölgelere göre değişiyor ve ödeme sırasında ekleniyor. Eğer bu fiyatlar doğru çıkarsa ve kurda yukarı ya da aşağıya yönelik bir değişik olmazsa, iPhone 14’ün Türkiye başlangıç fiyatı 25 bin TL, 14 Pro’nun Türkiye fiyatı ise 33-34 bin TL‘yi geçebilir.

iPhone 14’ler hakkında bilinmesi gereken diğer bilgiler ise şunlar: Modeller özelinde Apple strateji değiştirecek ve en güçlü yeni nesil işlemcisini sadece 14 Pro ve 14 Pro Max’e koyacak. Bu bağlamda isimsel olarak bir değişiklik olmaz ise 14 Pro ile 14 Pro Max modellerine yeni nesil A16 Bionic işlemci güç verecek. 14 ve 14 Max modellerinde ise şu an kullanılan A15 Bionic işlemci yer alacak. Bildiğimiz kadarıyla yeni nesil A16 Bionic yine 5 nm üretim sürecinden çıkacak. Apple’ın “Pro” modellerde fark yaratmak adına atacağı bu adım, yüksek ihtimalle kalıcı olacak. Yani iPhone 15 ailesinde de çift işlemcili çıkış yapılacak.

Yeni aile için geçtiğimiz ay konuşan Ross Young, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerindeki ekranın 1 Hz yenileme hızına inebileceğini düşündüğünü aktarmıştı. Bu imkân sayesinde 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde “her zaman açık ekran” özelliğinin olması bekleniyor ve iOS 16 işletim sisteminde buna işaret eden birden fazla kanıt bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda Mark Gurman, 14 Pro ve 14 Pro Max’in her zaman açık ekran modunda iOS 16’yla gelen ve Apple Watch komplikasyonlarından ilham alan araç takımlarını karşımıza getireceğini belirtiyor. Burada yüksek ihtimalle saat de olacak ve böylece birçok bilgi hakkında telefon açılmadan bilgi sahibi olunabilecek.

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, arkalarında 48 megapiksellik bir geniş açı ana kamera taşıyacak. Bu kamera daha düşük diyafram değeri, yeni optikler ve büyütülen sensör ile 13 Pro ve 13 Pro Max’ten daha çok ışık toplayacak. Pro modellerin arkasında makro / ultra geniş açı + telefoto + geniş açı olmak üzere toplam üç farklı kamera bir araya gelecek. Arkalarında ultra geniş açı + geniş açı olmak üzere iki farklı kamera taşıyacak 14 ve 14 Max’in ise geniş açı ana kamerası yine 12 megapiksel olacak.

iPhone 14 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display