reklamı kapat

POPÜLER

3,9 saniyelik 0-100 değeri ve makyajın kattığı güzellikle 2019 Mercedes-AMG C63 ailesinin özellikleri [Video]

New Otomobil Fuarı’nin kapılarını açmasıyla birlikte karşımıza çıkan önemli modellerden birisi olan 2019 Mercedes-AMG C63 serisi, artık tüm versiyonlarda arka diferansiyeli standart olarak barındıracak.

Advertisement

Mercedes’in 2019 model yılıyla birlikte makyaj malzemelerini kullandığı S ve C-Serileri‘nde AMG varyasyonları da benzer çizgiden karşımıza çıkmaya devam ediyor. New York Otomobil Fuarı kapsamında kullanıcıların karşısına çıkan 2019 Mercedes-AMG C63‘de de yumuşak ama bir o kadar da hissedilir değişimler uygulayan marka tasarımcıları, performans konusunda da her zaman olduğu gibi bekleneni verme konusunda herhangi bir tereddüt yaratmıyor. Daha çok iç tasarımındaki değişimle kullanıcı deneyimi kısmında boyut atlayan modelin teknik kısmında da pek fazla değişim olduğunu söylemek biraz zor. Bu da bir önceki modelin bir kademe düşecek fiyatını değerlendirmek için bekleyenler için güzel haber niteliği taşıyor aslında.

Tasarım

Dış tasarımı itibarıyla 2019 Mercedes-AMG C63’de en fark edilebilir değişimi ızgara oluşturuyor diyebiliriz. Panamericana olarak isimlendirilen ve ailenin diğer performans odaklı modellerinde de hissedilen bu değişimi, elden geçirilen hava girişleriyle tamponlar ve yeni difüzör tamamlıyor. Gövde panellerinde yapılan bu değişimle birlikte aracın genişlik değerinde de ufak bir değişimin gözlemlendiğini de belirtmeden geçmeyelim. Her yeni modelde olduğu jant konusunda da yeni tasarımlı seçeneklere kavuşan C63’te ebatlar 18 ile 19 inç şeklinde değişiklik gösterecek. Hikayenin asıl farkı ise ilk başta da bahsettiğimiz gibi kokpitte bizleri karşılamakta.


Yeni yılla birlikte Mercedes modellerinin en çok sevdiğimiz noktalarından bir tanesi hiç şüphesiz kokpit tasarımları oldu. G-Serisi ile ocak ayı itibarıyla başlayan yeni yıl değişimleri güncelleme niteliğinde olsa da yeni C63’te de hissediliyor. Değişime ilk olarak deri kaplamalı yeni bir direksiyon ile başlayan Mercedes-AMG, 12,3 inç‘lik dijital sürücü ekranıyla en güçlü olduğu yanlarından birisini burada da karşımıza çıkarıyor. Multimedya ekran kısmında ise donanım paketine göre değişmekle birlikte 7 ve 10,25 inç‘lik ölçüleri görüyoruz. Kokpit kişiselleştirmesi kısmında çift renk seçenekli yeni seçenekler de Nappa deri döşeme ile kullanıcıların tercihine bırakılacak.

Motor

Sedan, station wagon ve coupe olmak üzere üç farklı gövde tipiyle satın alınabilecek olan C63 serisinin kaputunun altında twin-turbo destekli 4.0 litrelik V8 makine görev yapıyor. Giriş seviyesi olarak nitelendirebileceğimiz standartlarda 476 PS güç ve 650 Nm tork üreten motor versiyonlara göre maksimumda 510 PS güç ve 700 Nm torka kadar limit yükseltebiliyor. Bu motorla maksimumda 290 km/s‘lik (elektronik olarak sınırlı.) sürate çıkabildiği söylenen ailenin en iyi 0-100 değeri ise 3,9 saniye olarak kağıt üzerinde karşımıza çıkıyor. 9 ileri değerli AMG şanzımanla kombin edilen motor için verilen ortalama fabrika tüketim değeri 10,4lt/100 km şeklinde. Altyapı kısmında diğer modellerde de gördüğümüz gibi AMG imzalı ayarlanabilir adaptif süspansiyonla gelen 2019 Mercedes-AMG C63’te, LSD diferansiyel standart olarak sunulması belki de işin en eğlenceli kısmı. Fiyatıyla ilgili şimdilik açıklama yapılmayan serinin satışları ise kısa süre içerisinde şekillenecek.

Video