reklamı kapat

POPÜLER

‘4 Adam, 1 Kadın’ beyaz perdede


istanbul-modern-2St. Petersburg İblisleri / The Demons of Saint Petersburg, 2008
Yönetmen: Giuliano Montaldo, 118’, İtalyanca, Renkli
Oyuncular: Miki Manojlovic, Carolina Crescentini, Anita Caprioli

St. Petersburg İblisleri, ünlü yazar Dostoyevski’nin yaşamı ve etkilediği hayatlar üzerine işlenmiş son derece çarpıcı bir dönem filmi. Çarlık Rusyası’nın son dönemini ve gerçekleşecek devrimin ilk ayak seslerini gözler önüne seren film, İtalyan yönetmen Giuliano Montaldo’nun 50 yılı aşkın sinema serüveninin son halkasını oluşturuyor. Bu etkileyici hayat hikayesinde Dostoyevski’yi, ünlü Yugoslav oyuncu Miki Manojlovic canlandırıyor.

Caravaggio, 2007
Yönetmen: Angelo Longoni, 130’, İtalyanca, Renkli
Oyuncular: Alessio Boni, Paolo Briguglia, Elena Sofia Ricci, Jordi Mollà

Caravaggio, ünlü  ressamın kariyerindeki önemli olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Çizim modellerini hayat kadınları, sarhoş ve evsizlerden oluşturan ve çağdaşlarınca pek de sevilmeyen ressamın kendisi gibi aykırı hayat hikayesi gözler önüne seriliyor.

Tony Vilar’ın Gerçek Efsanesi / The True Legend of Tony Vilar, 2006
Yönetmen: Giuseppe Gagliardi, 93’, İtalyanca, Renkli
Oyuncular: Peppe Voltarelli, Roy Paci, Dario De Luca, Saverio La Ruina

Güney Amerika’nın en ünlü şarkıcılarından Tony Vilar, 1960’larda kariyerinin zirvesindeyken bir anda ortadan kaybolur ve bu olayın ardından İtalyan şarkıcı Pepe, Vilar’ın izinden Arjantin’den New York’a uzanan bir arayışa başlar. Film, Vilar’ın yolculuğunu anlatırken, alaylı bir dille müzikal ve belgesel türlerini karıştırarak ortaya koyuyor. Sıradışı karakterleri, renkli yemekleri ve hüzünlü melodileriyle film, bir yandan Tony Vilar’ın sır perdesini aydınlatıyor, bir yandan da enerjisi bol ve keyifli bir yol hikayesi sunuyor.

Pasolini’nin Öfkesi / Pasolini’s Rage, 1963-2008
Yönetmen: Pier Paolo Pasolini & Giuseppe Bertolucci, 78’, İtalyanca, Siyah-Beyaz
Anlatıcılar: Giorgio Bassani, Renato Guttuso, Gigi Artuso, Carlo Romano, Pasolini

Pasolini burada Yuri Gagarin’den Sophia Loren’e, Papa’dan Lenin’e yakın geçmişin önemli ikonlarını kendine has biçimde kurgulayarak modernizmi sorguluyor. Film 1963 yılında gün ışığına çıktığında, yapımcısı Pasolini’nin sol görüşüne karşı bir gazeteciyi projeye dahil etmiş ve filmin bir bölümünü onun yönetimine vermiş. Giuseppe Bertolucci, 45 yıl sonra bu duruma müdahale ederek Pasolini’nin metinlerinden, notlarından filmi yeniden kurgulamış ve 16 dakikalık yeni materyal ve Pasoli’nin orijinal kurgusuna bir sonuç bölümü eklemiş. Pasolini’nin Öfkesi, o dönemin gelişmelerini sözleri iğneli, izlemesi ise keyifli bir haber kolajı biçiminde sunuyor.

Aşk Adında Bir Yolculuk /A Journey Called Love, 2002
Yönetmen: Michele Placido, 96’, İtalyanca, Renkli
Oyuncular: Laura Morante, Stefano Accorsi, Alessandro Haber, Galatea Ranzi

Sibilla Aleramo için “Virginia Woolf’un kalem ve düşünce arkadaşı” desek pek de yanlış olmaz. Aleramo, hayatına da yakışır biçimde, bu film seçkisinin tek kadını… Film, Aleramo’nun içinde yaşadığı bağnaz ve ahlakçı topluma karşı başkaldırışını kendisi gibi yazar olan sevgilisi Dino Campana ile olan müthiş aşkıyla paralel anlatıyor.

YORUMLAR