reklamı kapat

POPÜLER

40 çeşit meyvenin yetiştiği ağaç görenleri büyülüyor

 - Güncelleme: 06 Ağustos 2014 14:54

Amerikalı sanatçı Sam Van Aken‘in 40 Meyveli Ağaç adını verdiği sanat projesi görenleri büyülüyor. Van Aken’ın 2008 yılından beri üzerinde çalıştığı ağaç, bir sanat projesi olsa da kanlı canlı bir ağaç.

Ağaç aşılama, tarım ve bahçecilikte binlerce yıldır kullanılan bir yöntem. Bizlere de genellikle ilkokulda öğretilen bu yöntemde aşı kalemi adı verilen bir dalın anaç bitkiye tutturulmasıyla yabanileşmeye doğru giden meyve ağaçlarının verimli hale gelmesi, hastalıklara dayanıklı ve sağlıklı yemişler üretmesi sağlanıyor. Aslında pratik amaçla kullanılan bu yöntem bugün gördüğümüz örnektekine benzer dekoratif sonuçlar da doğurabiliyor.

Bizim kültürümüzde de “41 kere maşallah” veya 41 çeşit yemeğin bulunduğu Zekeriya Sofrası gibi örneklerle kendine yer bulan 40 rakamı, Batı kültüründe de bolluk ve bereketin ifadesi olduğundan Van Aken, 40 çeşit meyvenin yetişeceği bir ağaç ortaya çıkarmak istemiş. 40 Meyveli Ağaç’a ek olarak irili ufaklı pek çok ağaç ortaya çıkarmış olan sanatçı, heykel olarak nitelediği canlı yapıtlarının seyircilerde biyoçeşitlilik, gıda monokültürü ve insanın doğayla olan simbiyotik ilişkisi gibi insanlığın geleceği açısından can alıcı öneme sahip konularda farkındalık yaratmasını umuyor.

Şu ana kadar 16 heykel ortaya çıkaran Van Aken’in bu yapıtları müzeler ve halkevlerinin yanı sıra özel sanat koleksiyonlarında kendine yer bulmuş. Kök anaç, iç anaç ve aşı kalemlerinden meydana gelen ağaçlar hem biyolojik hem de kültürel çeşitliliğin güzelliğini unutulmaz bir şekilde gözler önüne seriyor. Sam Van Aken’ın kendi web sitesini ziyaret ederek diğer çalışmalarına da göz atabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER