reklamı kapat

POPÜLER

Ölümcül Ebola virüsü tarih oluyor

HAYATA DÖNDÜRDÜ
Daha önce maymunlar üzerinde denenen ilaç, hastalık üzerinde 48 saat sonra olumlu belirtiler göstermeye başlıyor. 9 gün sonra ise iyi haberler geliyor. Ebola taşıyan 6 maymuna, hastalığa yakalandıktan 1 saat sonra uygulandığında iyileştirici etki gösteren ilaç, 48 saat sonra gerçekleştirilen uygulamada 6 maymundan 4’ü üzerinde olumlu etki gösterirken maymunlardan ikisi ölmüş.

Maymunlar üzerindeki başarılı sonuçların ardından insanlar üzerindeki deneylerine başlanan Zmapp, ölmek üzere olduğunu düşünerek yakınlarını dahi arayan Dr. Brantly ve Writeboll’u hayata döndürmekle kalmayıp Afrika ülkelerinde belirsiz aralıklarla ortaya çıkan ve binlerce insanın hayatını tehdit eden hastalığın tedavisinde çok önemli bir adım özelliği taşıyor.

EBOLA 2015 YILINDA BİTEBİLİR
İnsanlarda kullanımı onaylanan Zmapp, küçük ölçekli biyoteknoloji şirketi Mapp Biopharmaceutical Inc tarafından geliştiriliyor. Şu anda donmuş halde saklanan ilaçla ilgili saklama ve tedarik koşulları açısından da geliştirme çalışmaları söz konusu. Afrika için fare kanıyla gerçekleştirilecek çalışmalarla daha net sonuçların elde edileceği düşünülüyor. İlacın 2015 yılına kadar nihai halini alması ve ölümcül Ebola’nın kısa süre içinde tarihe karışması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER