reklamı kapat

POPÜLER

Hastalığın evrimi: Virüsler erkekler için daha ölümcül!

Hastalanınca fazlasıyla mızmızlanan erkekler belki o kadar da haksız olmayabilir… Royal Holloway Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırmaya göre virüsler kadın ve erkekleri farklı şekillerde etkiliyor.

Yapılan araştırmanın arkasındaki mantığı en basit haliyle açıklamak gerekirse; virüslerin anneden çocuğa geçtiği düşünüldüğünde virüsler için anne daha değerli hale geliyor. Erkeklere karşı “daha düşmanca” tutumları da buna bağlanıyor. elbette bunun zaman içinde virüslerin evrimleşmesi sonucu olduğunu belirtelim.

Virüslerin kime daha saldırganca davrandığı konusundaki örneklerden biri Influenza A olarak da bilinen domuz gribi. Tıbbi raporlar domuz gribinin erkeklere karşı daha saldırgan olduğunu gösteriyor. Aynı şekilde tüberküloza yakalanan erkekler kadınlara kıyasla 1,5 kat daha fazla ölüm riskine sahip. İnsan Papillom Virüsü ise verilen başka bir örnek. Buna göre bu virüse yakalanan erkeklerin kanser olma olasılığı kadınlara kıyasla beş kat daha fazla. Epstein-barr virüsü ise erkeklerin Hodgkin lenfoma gerçirmesi konusunda iki kat daha baskıcı.

Örnekler yeterince iç karartıcı olduysa araştırmanın devamından da biraz bahsedelim. Bunca güçlü kanıtın ardından virüslerin kadınlar ve erkeklere karşı olan tavrı konusundaki fark gösterilmiş olsa da doktorlar herkese aynı tedaviyi uyguluyor. Bunlardan biri virüslerin bu davranışının tam olarak anlaşılamamış olması. Kadınların virüsler için değerli bir taşıyıcı olduğunu vurgulayan araştırmada bu durumu insanların bağışıklık sistemindeki farklılıklara yormak yerine hastalığa sebep olan virüslerin evrimine dikkat çekilmesi gerektiği belirtiliyor.

Nature Communications‘ta yayınlanan bu araştırma ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.