reklamı kapat

POPÜLER

1 dolarlık elektrikle 800 km: EcoReco Model R

Gelişmekte olan elektrikli ulaşım araçlarında gelinen nokta gelecek için fazlasıyla umut verici.

Emisyonsuz hava sahası çalışmaları tüm dünya bazında hareket kazanmışken otomobil dışında günlük hayatta kullanılacak diğer ulaşım araçları da bu bağlamda gelişmeye devam ediyor. Scooterlar, portatif yapısı ve kolay kullanımıyla, kullanıcılara sunulduğu ilk günden beri ilgi gören ulaşım araçlarından bir tanesi. Dolayısıyla insanların günlük kullanımda ihtiyaç duyacakları ulaşım ihtiyacının sağlanmasında scooterların elektrikli motorlarla desteklenmesi fikri fazlasıyla mantıklı hal alıyor.

ecoreco5
Elektrikli scooter projesi Indiegogo üzerinden devam etmekte olan EceReco da son zamanların en başarılı elektrikli ulaşım araçlarından birisi olmaya aday. 2013 yılında kurulan şirketin bir araya getirdiği proje olan Model R taşınabilir yapısı, donanımları ve sunduğu menzil değeriyle gerçekten övgüyü hak ediyor. Kullanıcını güvenliği açısından hayati önem taşıyan ve üç farklı bölgede konumlandırılan ışıklandırma sistemlerine ek olarak Model R’ın iki tarafında sinyal ışıkları ve çarpışma önleme sistemi dahi düşünülmüş. Toplam ağırlığı yaklaşık 12 kg olan Model R’da 8 inç büyüklüğünde lastikler görev yaparken aracın fren sisteminde enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif frenlere yer veriliyor.

ecoreco4
Geliştirilen mobil uygulama üzerinden kablosuz bağlanılabilme özelliğinin sunulduğu Model R’da Eco, Cruise ve Boost olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunuyor. Kullanıcının o anki sürüş istediğine göre de değişiklik gösterebilen menzil değeri ve Panasonic ortaklığıyla geliştirilen bataryalarıyla birlikte EcoReco Model R, 1 dolarlık elektrikle 800 km yol yapabiliyor. Akıllı kilit ve konum tespit sistemi dahil olmak üzere Model R’ın ihtiyaç duyulan neredeyse bütün donanımları geliştirilen uygulama üzerinden kontrol edilebildiğinin altını çizmekte fayda var. EcoReco ekibi ayrıca giyilebilir teknoloji konusunda Sony Future Lab ile ortaklığa giderek Konsept N prototipini geliştiriyor. Bu sistem tamamiyle sesli komut algılamaya yönelik bir sistem olarak sürüş sırasında herhangi bir ekstra işlem yapmadan müzik dinleme deneyimine yeni bir boyut getirmeyi amaçlıyor. Yurt dışında 725 dolarlık başlangıç fiyatıma sahip olan EcoReco Model R’ın proje sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO