reklamı kapat

POPÜLER

ebola

Ebola virüsüyle bu yazılım savaşacak

Dünya çapında yayılmaya devam eden Ebola virüsü, yalnızca tıp dünyasını değil; teknoloji dünyasını da harekete geçirmiş durumda. Xerox tarafından geliştirilen yazılım, virüsü daha iyi takip etmeyi ve hastalığın yayılmasını önlemeyi amaçlıyor.

Maven isimli salgın hastalık yönetim yazılımı, Ebola ile ilgili tüm verileri kaydedip analiz ederek hastalığın takibini Ebola vakalarına daha hızlı müdahale edilmesini hedefliyor. Dünyanın herhangi bir bölgesinde görülen Ebola vakalarıyla ilgili bilgi toplayarak analiz edilmesini sağlayan yazılım, ABD’de 12 vaka bölgesinde ve Avustralya’nın iki eyaletinde kullanılmaya başlandı.

Xerox’un geliştirdiği sistem, Ebola teşhisi veya şüphesiyle gelen vaka bilgilerinin Maven’e girilmesiyle çalışmaya başlıyor. Virüse maruz kalmış kişilerin, bu kişilerle temas kuran insanların ve vakaların görüldüğü alanların kaydı tutuluyor. Maven yazılım sistemi üzerinde sanal karantina bölgeleri oluşturuluyor. Böylece coğrafi olarak Ebola virüsünün yayılımı saniye saniye takip ediliyor.

Mavel ayrıca topladığı bilgilerle salgının seyrine göre özelleştirilebilen ve hastalığın yayılmasını önleyici nitelikte kılavuzlar oluşturuyor. Bu kılavuzlar eşliğinde izlenmesi gereken prosedürler, vakaların görüldüğü yerlerdeki hastaneler, yerel otoriteler, emniyet güçleri gibi ilgili kuruluşlarla paylaşılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre Ebola’dan bugüne kadar yaklaşık 6 bin kişi hayatını kaybetti. Henüz tedavi edici bir yöntem bulunamamış olması sebebiyle, hastalığı takip etmek ve yayılmasını önlemek için yapılacak takip ve kontrol çalışmaları hayati bir önem arz ediyor.

YORUMLAR