reklamı kapat

POPÜLER

Akbank

48 saatlik kesintiyi çözen Akbank, bankacılık tarihine geçti

Türkiye’nin en büyük bankalarından olan Akbank, biliyorsunuz tam 48 saat boyunca bir sistem sorunu yaşadı. İşte bu konuda yeni bilgiler var.

Akbank kullanıcıları tam 48 saat boyunca internet bankacılığı altyapısını kullanamadı. Bunun arkasında teknik bir problem yer alıyordu.

Yapılan son açıklamaya göre Akbank’taki sistem arızası tam olarak bir yazılım güncellemesi ile başladı. Güncellemeye bağlı çökmesinin ana bilgisayara sirayet etmesi sonucunda, erişimde kesintilerin yaşandığı ve veritabanının kilitlendiği ifade edildi.

“Domino etkisi” olarak adlandırılan durum, ATM, POS, mobil ve internet bankacılığındaki tüm işlemleri yapılamaz hale getirdi. Her şey net olarak kilitlendi.

Bu 48 saatlik kesinti ile Akbank dünya bankacılık tarihine de geçti. Söylendiği kadarıyla dünya bankacılık tarihinde ilk kez bir banka sistemlerinin göçmesi nedeniyle iki gün boyunca faaliyet gösteremedi. Bu süreçte kullanıcılar gerçekten büyük sorunlar yaşadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akbank bir siber saldırıya uğramadı

Firma bu konuda şunu söylemişti: “Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşılabilirler. Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.”

Akbank sorunlar nedeniyle yaşanan gecikmeler için bazı önlemler aldı

Dün bu konuda şu açıklama yapılmıştı: “06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.

Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.

Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.

Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır. Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.”

Ayrıca bugün şubelerin 8-9 Temmuz’da öğle arası dahil saat 19.00’a kadar hizmet vereceği açıklandı. Yani yaşanan sorun nedeniyle fazla mesai kararı alındı.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra resmi videoda parçalarına ayrıldı