reklamı kapat

POPÜLER

485 kilometrelik iddialı menzil değeriyle KIA e-Niro rekabete dahil oluyor!

Amerika macerasının ardından Avrupa pazarına dahil olacak KIA e-Niro, fiyat/performans bazında ilgi odağı olabilecek niteliklere sahip.

Elektrikli otomobiller için henüz uygun koşulların oluşmamasından ötürü, hibrit otomobillerin şu an uygun bir seçenek olduğunu bundan daha önceki incelemelerimizde sizlerle paylaşmıştık. Özellikle yenilikçi düşünceye sahip kullanıcılar için de farklı bir deneyimin kapılarını aralayan bu sınıfın öncüleri arasında Hyundai IONIQ ve KIA Niro gibi isimlerin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Amerika pazarında bir süredir tamamen elektrikli olarak da kullanıcılarla buluşan bu iki oyunculardan Niro, önümüzdeki yıl itibarıyla Avrupa pazarı için de maceraya atılmaya hazırlanıyor. e-Niro adıyla piyasaya sürüceği otomobiliyle ilgili bugün resmi verileri paylaşan KIA, pek çok premium otomobile meydan okuyacak nitelikte menzil vadediyor. Yeni değerlendirme standardı olarak kabul edilen WLTP testlerinin ardından 485 kilometrelik sürüş mesafesi resmileşen model, Amerika versiyonunun da ciddi oranda önüne geçmiş durumda.

Tatminkar şarj süresi

Amerika’da Niro EV adıyla satılan ikizinin 380 kilometrelik menzil değerinin aksine, Avrupa’ya 115 kilometrelik artışla giriş yapacak olan e-Niro’yu ilk kez önümüzdeki ay kapılarını açacak Paris Otomobil Fuarı’nda sahnede göreceğiz. Menzil konusunda sınıfı geçen otomobilin şarj konusunda sunduğu değerler de bizce fazlasıyla kabul edilebilir nitelikte. Üzerinde 64 kWh‘lık batarya paketiyle gelen e-Niro hızlı şarj desteği sayesinde 54 dakikalık şarj ile yüzde 80 dolu hale getirilebiliyor. Bunun için 100 kW’lık bir güç çıkışının ihtiyaç olduğunu da ayrı bir şekilde belirtmekte fayda var. KIA’nın bu araçla ilgili planları arasında daha az menzil değeri sunan giriş seviyesi niteliğinde bir versiyon olması da bütçesi kısıtlı olanları memnun edecek. Bu versiyonda yaklaşık 40 kWh‘lık batarya paketine sahip olacağını öğrendiğimiz e-Niro’nun 312 kilometrelik menzil kat edebildiği de teknik tablo içerisinde karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tabi ki işin bir de performans noktası var. Bu konuda da bizleri merakta bırakmayan Koreli üretici, 64 kWh’lık versiyonun 201 beygir güç, 395 Nm tork ve 7,8 saniyelik 0-100 değeriyle asfalta ineceğini söylüyor. Alt versiyonda ise 134 beygir güç 395 Nm tork ve 9,8 saniyelik 0-100 değerlerinin sunulduğunu görüyoruz. Günümüzde pek çok otomobilde yer alan elektronik destek asistanlarının yanında rejeneratif fren sistemi ve tahmini enerji kontrolü gibi verimlilik odaklı yardımcıların da sunulacağı e-Niro ile ilgili diğer bilgileri Paris’te almayı bekliyoruz. 7 yıl veya 260.000 kilometre garantisine sahip olan modelle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.