reklamı kapat

POPÜLER

50 bin dolarlık kamerayla 2,5 milyon dolarlık otomobili fotoğraflamak [Video]

02 Ağustos 2017

Fotoğrafçılık başlı başına zorlayıcı bir iş dalıyken söz konusu otomobiller olunca işler biraz daha zorlaşıyor. 2,5 milyon dolarlık Pagani Huayra BC’nin çekimi nasıl gerçekleşti dersiniz?

Otomobil fotoğrafçılığında fotoğrafçı, yakaladığı karelerle söz konusu otomobilin sadece tasarım hatlarını değil gücünü de belli etmeli. Detaylara indikçe tasarımın inceliklerini belirtirken, fotoğrafın bütününde nefes kesen performansı da göstermek şart. Fotoğrafçı Richard Thompson‘ın geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği çekim ise baştan aşağıya zorluklarla doluydu. Zira Thompson’ın karşısındaki herhangi bir otomobil değil, 2,5 milyon dolar değerindeki Pagani Huayra BC‘ydi.

Thompson, sadece 100 adet üretilen Pagani Huayra BC’nin fotoğraf çekimi için New York sokaklarını tercih etmiş. Çok da tekin olmayan bir muhitte gerçekleştirilen çekimde, çekim ekibine polis eşlik etmeyi ihmal etmemiş. 2,5 milyon dolarlık otomobil çekimi için Thompson’ın tercih ettiği fotoğraf makinesi ise orta format kitiyle beraber 50 bin doların üstünde fiyatıyla dikkat çeken Phase One XF 100MP. Pagani Huayra BC’nin çekimini anlatan 5,5 dakikalık videoda Thompson, çekim sırasında yaptığı tercihleri ve otomobil çekimi için önemli ipuçlarını paylaşıyor. Çekimin tamamı neredeyse doğal gün ışığında gerçekleşiyor. Ancak Thompson yer yer Profoto B1 elektronik flaş kullanıyor. Thompson’ın diğer işlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir otomobil çekiminin nasıl olduğunu merak ediyorsanız Thompson’ın çalışmasını haberin devamında izleyebilir, çektiği nefes kesici kareleri haberin üstünden inceleyebilirsiniz.

VİDEO