reklamı kapat

POPÜLER

500 beygirlik Ford Mustang motoruyla bir İngiliz’in yeniden doğuşu: TVR Griffith [Video]

08 Eylül 2017

Porsche 911’in en yeni rakibi olarak gösterilen Griffith, bir markanın yeniden doğuşunu temsil edecek.

1947 yılında İngiltere merkezli performans otomobil üreticisi olarak kurulan TVR, 70 yıllık bir birikimi arkasında barındırıyor. Kuruluş aşamasından itibaren bağımsızlığını koruyan nadir markalardan olan TVR, oldukça hareketli geçen macerası sürecince İngiliz kökenli kişiler tarafından satın alındı. 2013 yılında yeniden doğuş niteliğinde bir sürece giren marka aradan geçen dört yılın ardından dönüşünü tamamladı ve uzun bir aradan sonra yeni bir otomobille tüm dünyanın karşısına çıktı. 1991 ile 2002 yılları arasında ürettiği Griffith‘i aynı isimle tekrar hayata döndüren TVR, aracın tanıtım etkinliğini Goodwood Revival kapsamında gerçekleştirdi.


Porsche 911’in en yeni rakipleri arasında gösterilen TVR Griffith’in ilk adımda en çok merak edilen teknik detaylarına göz atmakta fayda var. Kaputunun altında Ford kaynaklı 5.0 litrelik sekiz silindirli motorun görev yaptığı Griffith 500 beygirlik güç değeriyle 0’dan 100’e hızlanmasını yaklaşık dört saniyede tamamlarken, saatte 321 kilometre maksimum hıza erişebiliyor. Toplam ağırlığı 1.250 kilogram olarak açıklanan aracın bu yapısı, paylaşılan tüm performans değerlerini çok daha anlamlı kılıyor. 50/50 ağırlık dağılımına sahip olan Griffith’in ton başına 400 beygirlik bir orana sahip olması da başarılı olarak nitelendirebileceğimiz bir sınırken, aracın altı ileri manuel şanzımanla donatılması geleneksel sürücüleri fazlasıyla memnun edecek.


Ebatsal değerlerine baktığımızda 4.314 milimetre uzunluğa, 1.850 milimetre genişliğe ve 1.239 milimetre yüksekliğe sahip olduğunu gördüğümüz TVR Griffith, 911’den daha kompakt bir araç olarak öne çıkıyor. Şasi ve altyapı projesi Formula 1 ve McLaren’ın imza tasarımcılarından Gordon Murray‘nın “iStream” işlemiyle geliştirilen araçta karbon fiber ve çelik alaşım parçalar yoğunlukla kullanılıyor. Aerodinamik açıdan da üzerinde ciddi çalışılmış bir araç olan Griffith’in tamamen düz olan alt bölümü, ön bölümdeki geniş hava kanalları ve arka kısımda entegre geniş difüzörü bu anlamda fark yaratan parçalar arasında yer alıyor. Kokpit bölümü oldukça sade olarak tasarlanan aracın içerisinde sürüş modlarında seçim sağlayan butonlar ve Griffith için özel olarak tasarlanmış ekrana yer verilmiş. İlk 500 adedi Launch Editions adıyla satışa sunulacak olan TVR Griffith’in başlangıç fiyatının 90.000 sterlin‘in altında olması beklenirken ilk teslimatların 2019’un ilk çeyreğinde yapılması planlanıyor.

VİDEO

YORUMLAR