reklamı kapat

POPÜLER

60 saniyede sesinizi kopyalayabilen tüyler ürperten yapay zeka [Dinle]

Teknolojik gelişmeler heyecan verici olmasının yanı sıra zaman zaman korkutucu da olabiliyor. Lyrebird‘ün yeni teknolojisi de onlardan biri. Geliştirilen bir yapay zeka yaklaşık 60 saniyede duyduğu sesi kopyalayabiliyor.

İnternet üzerine en çok tartışılan konulardan biri mahremiyet. Telefonunuz cebinizde gezdiğiniz her yerde ya da dolaştığınız her sitede arkanızda bıraktığınız dijital izler kuşkusuz eskisi kadar güçlü bir “özel hayat” alanı oluşturmanıza izin vermiyor. Ayrıca gelişen teknolojiyle beraber özel alan dediğimiz şey de giderek daralıyor. Lyrebird’ün geliştirdiği yapay zeka bilim kurgu filmlerinden fırlayıp bizzat önümüze kadar gelmiş durumda. Yapay zekaya kendi sesinizi yaklaşık bir dakika dinletmeniz yeterli. Karmaşık algoritmasının altında sesinizi “kopyalayan” bu teknolojiyle yapay zeka sizin ağzınızdan konuşabiliyor.

Yapay zekaya dışarıdan metin girilebiliyor. Böylelikle üçüncü kişiler sesinizi kullanarak size istedikleri şeyi söyletebiliyor. Mevcut teknoloji film endüstrisinden oyun endüstrisine kadar pek çok alanda işleri kolaylaştıracağı gibi karmaşaya da sebep olması muhtemel. Nitekim kendi sitesinde yer alan “Ethics” bölümünde de buna değinen Lyrebird, ses kayıtlarının pek çok ülkede kanıt olarak sayıldığından bahsediyor ve yakın gelecekte ses kaydının hukuki alanda o kadar da etkili olmayacağını vurguluyor. Sitede yer alan demolarda Donald Trump, Barack Obama ve Hillary Clinton’ın kopyalanmış sesleriyle konuşmalarını dinleyebilirsiniz. Yapay zeka henüz mükemmel çalışmıyor ancak farklı vurgu ve tonlamalar yapabiliyor. Oldukça etkileyici ve gerçekçi konuşmalar yaratmak mümkün. Söz konusu demo kayıtları haberin devamında bulabilirsiniz.