reklamı kapat

POPÜLER

TSMC LOG tasarım

7,4’lük Tayvan depremi TSMC şirketini de vurdu

Geçtiğimiz saatlerde meydana gelen ve ciddi hasara yol açan 7,4’lük Tayvan depremi TSMC şirketini de vurdu.

Yarı iletken konusunda dünyanın en büyük ismi olan Tayvan merkezli TSMC, 7,4’lük Tayvan depremi sonrasında bazı işlemci / çip üretim hatlarını durdurmak zorunda kaldı. Deprem sonrasında personellerini belirli tesislerden tahliye eden firma, bu sürpriz durum nedeniyle ciddi gecikmeler ile karşı karşıya kalacak. Her türlü özel sisteme ve teknolojiye rağmen çip üretim sürecinde çok hassas olunması gerekiyor, böyle büyük depremler sonrasında firmaların genelde üretimi durdurmama gibi bir şansı bulunmuyor. Şimdi bir süre daha bekledikten sonra hasar kontrolü yapacak ve yüksek ihtimalle deprem sırasındaki üretimi çöpe atacak firma, küresel çip üretim sürecinin genel olarak çok tehlikeli bir bölgede olduğunu bir kez daha akla getiriyor. Aktarıldığı kadarıyla üst seviye çip / işlemci üretimi yapan büyük tesislerin neredeyse tamamı Asya’da bulunuyor, tesislerin çoğu da büyük depremler üreten ve üretebilecek bölgelerde yer alıyor. Sismik faaliyetler açısından yüksek riskli ülkeler Tayvan ve Japonya, söylendiği kadarıyla yaklaşık 200 çip üretim fabrikasına ev sahipliği yapıyor. Eğer o bölgelerde büyük ölçeklerde geniş çaplı depremler meydana gelirse, bir küresel çip kriziyle daha karşı karşıya kalabiliriz. ABD ve Avrupa’da da çip üretim tesisleri kuruluyor ancak onların halen kurulma çalışmaları gerçekleştiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TSMC, bizim gündemimize daha önce kötü bir haberle gelmişti. Şirket, üretiminin durmasına neden olan WannaCry fidye yazılımıyla vurulmasından neredeyse beş yıl sonra bir siber saldırı haberiyle daha ses getirmişti. Bu geçtiğimiz yıl içinde meydana gelen olayın arkasındaki korsan grubu LockBit, yaptıkları saldırı ile yarı iletken devinin hassas bilgilerini eline geçirdiğini iddia etmişti. Bilgisayar korsanları elde ettikleri bilgileri yayınlamamak için 70 milyon dolar para talep etmiş ve TSMC’ye 6 Ağustos’a kadar süre vermişti. Bu tarihten sonra çalınan tüm bilgileri kamuya açacaklarını belirten korsanlar, bu parayı elbette alamadı. Günümüzde hiçbir firma böyle bir ödemeyi yapmıyor çünkü verilerin silinmesi bu şekilde garanti altın alınmıyor.

Bu konuda bir açıklama yapan tam açılımıyla Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, saldırı kapsamında tedarikçilerinden yalnızca biri özelinde sorun yaşandığını aktarmıştı. Firma ayrıca, “Yapılan incelemeler sonucunda bu olayın TSMC’nin ticari faaliyetlerini etkilemediği ve TSMC’nin herhangi bir müşteri bilgisini tehlikeye atmadığı anlaşılmıştır. Olayın ardından TSMC, şirketin güvenlik protokolleri ve standart işletim prosedürlerine uygun olarak söz konusu tedarikçiyle veri alışverişini derhal sonlandırmıştır. “ açıklamasında bulunmuştu.

TSMC gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri