reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota yetkilisi: “Dizel motorlar yakında ölmeyecek”

Dünyanın en çok otomobil satan firması olmayı sürdüren Toyota, bu sefer bir dizel motor açıklamasıyla gündemde yer alıyor.

Volvo biliyorsunuz geçtiğimiz hafta dizel motorlu otomobil üretimini sona erdirdi. Toyota tarafı ise dizel motorlu araçların hemen ölmeyeceğini düşünüyor. Bu konuda Toyota Avustralya Satış ve Pazarlama sorumlusu Sean Hanley, “Dizel motorlar popüler görüşlerin aksine rağmen ölmedi. Dizel motorların önünde daha uzun bir ömür var yani yakın zamanda ölmeyecek.” dedi. Dizel motorları özellikle SUV’lar ve büyük ticari araçlar için masada tutmak istediklerini belirten Hanley dizel yakıtı, “Çok güvenilir bir yakıt kaynağı” olarak gördüklerini de aktardı. Bu açıklamalar aslında aşırı sürpriz olmuyor çünkü firma halen içten yanmalı motorlar geliştiriyor. Dev üretici, yeni içten yanmalı motorlar geliştiriyor çünkü elektrikli geleceğin tek çözüm olacağına inanmıyor. Bu konuda bir açıklama yapan eski Toyota CEO’su Akio Toyoda, “Elektrikli araçlara olan ihtiyaç aşırı abartılıyor.” diyor ve ekliyor: “Karbon nötrlüğüne giden yol temelde ülkelerin enerji üretim durumuna bağlı.” Toyoda bundan önce ise “Elektrikli araçlar yalnızca yüzde 30 pazar payına ulaşabilecek.” demesiyle ses getirmişti. Ünlü yönetici otomobil sektöründe sadece elektrikli araçların olduğu bir geleceği kabul etmiyor ve içten yanmalı modellerin hayatta kalması gerektiğini savunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha temiz içten yanmalı motora sahip araçların üretilebileceğini sık sık dile getiren Toyoda, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamasında, “BEV’ler (Bataryalı Elektrikli Araçlar) ne kadar ilerleme kaydederse kaydetsin, hibrit araçlar, yakıt hücreli elektrikli araçlar ve hidrojen motorlu araçların yine de otomotiv pazarının yüzde 70’ini oluşturacağına inandığını ifade etmişti. Yani elektrikli araçların yüzde 30’un üstünde bir pazar payı elde edemeyeceğini düşünen ünlü yöneticiye, birçok kişi hak vermişti çünkü elektrikli araçların geleceğine inanmayan milyonlar bulunuyordu.

Toyota haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu