reklamı kapat

POPÜLER

90’ların ikonu kasetlerin nasıl üretildiğini izleyin [Video]

90’lı yıllarla ilgili ne zaman bir konu açılsa konu mutlaka kasetlere geliyor. Bir zamanların efsanesi olan günümüzde ise unutulmaya yüz tutmuş kasetler, eskiden evlerimizde kendisine bolca yer buluyordu. Peki bu kasetlerin nasıl yapıldığını hiç merak ettiniz mi?

Eminim hepimiz kaseti elimize alıp şöyle uzun uzun incelemiş ve “bunu nasıl yapıyorlar acaba?” diye düşünmüşüzdür. İki farklı makara ve makaraya sarılı banttan oluşan kasetler basit bir cihaz gibi görünse de üretim süreci hiç de öyle görünmüyor. Onlarca farklı makaranın ve birbirinden farklı makinelerin çalışmasıyla üretilen kasetlerin üretim sürecinde makinelerin haricinde insanlar da yardımcı oluyor. Kasetin kendisinin üretimi sona erdiğinde ambalajlama başlıyor. Önce kasetin kapağı kutunun içerisine yerleştiriliyor ve daha sonrasında kaset kutusunun içerisindeki şarkıları gösteren ve görsellerin yer aldığı kağıt da kutu içeriğine dahil ediliyor. Böylece kasetin üretimi tamamlanmış oluyor.

Kasetin üretimini izlerken geçmişe özlem duymamak mümkün değil. Günümüzde online müzik servisleri revaçta olduğu için eskisi gibi kaset veya CD kullanımı minimuma inmiş durumda. Dolayısıyla eskisi gibi farklı renklerde kaset tasarımları görmek ve kaset kutusundan çıkan kağıtları incelemek gibi durumlar da ne yazık ki tarihe karıştı. Kasetlerin üretim sürecini keyifli bir müzik eşliğinde tanıtan videoya haberin girişinden ulaşabilir ve geçmişe doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz.