reklamı kapat

POPÜLER

915 PPI’lık bu ekran görüntü kalitesinin sınırlarını zorluyor

Akıllı telefon ve tabletlerdeki PPI savaşı öyle bir noktaya ulaştı ki 500 PPI değerleri artık neredeyse normal olarak karşılanıyor. Japan Display’in tanıttığı 9,6 inç büyüklüğündeki bu ekran ise telefonlara göre neredeyse iki kat daha fazla PPI değeri ile görsel bir şölen sunuyor.

PPI(Pixel Per Inch) bir ekranda inç başına kaç adet piksel düştüğünü ifade ediyor. Bu sayı arttıkça çok kaliteli görseller elde edilirken düştüğü zaman ekrandaki pikselleri saymak mümkün oluyor. Geliştirilen bu küçük sayılabilecek ekranda sunulan 915 PPI değeri ise mükemmele yakın görüntüler elde edilebileceğini gösteriyor.

Peki kadar yüksek PPI değerine gerçekten ihtiyaç var mı? İnsan gözü bu kadar yüksek değerlerdeki farkları anlamayacağı için muhtemelen gerek yok. Ancak teknolojinin geldiği nokta açısından etkileyici bir ekran olduğunu söylemek gerek. Japonya’da düzenlenen ve gelişmiş teknolojilerin tanıtıldığı CEATEC’de gösterilen ekranın çıkış tarihi veya fiyatıyla ilgili bir bilgi bulunmuyor. Fakat eğer ürün gerçekten son kullanıcı için satışa sunulursa fiyatının epey tuzlu olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bu arada geçtiğimiz günlerde yine aynı firmanın 8K çözünürlüğünde bir ekran tanıttığını hatırlatmakta fayda var.

YORUMLAR