reklamı kapat

POPÜLER

TikTok LOG Tasarım

ABD, genel TikTok yasağı getirebilecek yasa tasarısını onayladı

Beklendiği gibi oldu, ABD önümüzdeki dönemde genel bir TikTok yasağı getirebilecek yasa tasarısını onayladı.

Eğer kaçırdıysanız Beyaz Saray kısa süre önce TikTok platformunu yasaklayacak bir yasa tasarısına destek vermişti. Geçtiğimiz günlerde ise ABD başkanı Joe Biden bir açıklama yapmış ve kongreden geçmesi halinde TikTok’un satışını veya yasaklanmasını sağlayacak yasa tasarısını imzalayacağını söylemişti. Dakikalar önce ise TikTok’un ABD’de yasaklanmasının önünü açan yasa tasarısı Meclis’ten resmen geçti. Bu yasa tasarısı platformu hemen bugün itibarıyla engellemiyor, bunun yerine Çin bağlantılı ana şirket ByteDance’a TikTok’u satması için yaklaşık beş aylık bir süre veriyor. Eğer bu adım atılmazsa beş ay sonra ABD’de kalıcı olarak yasaklanacak platform, daha önce bu duruma karşı mümkün olan tüm yasal haklarını kullanacağını aktarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sürece geçtiğimiz günlerde eski ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmuştu. ABD Kongresi’nin platformun satışı için yasa çıkarma girişimini eleştiren Trump, BBC’de yer alan habere göre dün NBC televizyonuna verdiği demeçte “TikTok olmazsa Facebook büyür ve Facebook benim gözümde halk düşmanıdır” dedi. TikTok’u bir ulusal güvenlik sorunu olarak görenlere hak verdiğini söyleyen Trump, Facebook’un da ABD hükümetine bir tehdit oluşturduğunu savundu: “Facebook’un ülkemize çok zararlı olduğunu düşünüyorum, özellikle de seçimler söz konusu olduğunda.” Cumhuriyetçi Parti’nin bu yılki başkanlık seçiminde adayı olacak Trump, TikTok uygulamasının güvenliği hakkında “İyi özellikleri de var, kötü yanları da var” dedi: “TikTok’u seven pek çok kişi var. TikTok’suz kafayı yiyen çok sayıda çocuk da var.” Bu açıklamalar sonrasında Facebook’un Cambridge Analytica skandalı akla geldi.

Yasak konusunda ciddi şekilde endişe duymaya başlayan platform, bu yüzden geçtiğimiz haftalarda ilginç bir adım da atmıştı. Kullanıcıların telefonlarına, “Platformun kapatılmasını durdurun.” başlıklı bir bildirim atan firma, bu bildirim ile kişilerden platformun kapanmasını engellemeleri için yardım istemişti. Kişilere attığı bildirime tam olarak, “Kongre TikTok’u tamamen yasaklamayı planlıyor. 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğü elinden alınmadan önce sesinizi yükseltin.

Bu yasak milyonlarca işletmeye zarar verecek, ülke çapında sayısız içerik üreticinin geçim kaynaklarını yok edecek ve sanatçıları büyük bir takipçi kitlesinden mahrum bırakacak. Kongre’ye TikTok’un sizin için ne anlama geldiğini bildirin ve HAYIR oyu vermelerini söyleyin.yazan ve direkt arama bağlantısı paylaşan firma, ABD’de şimdiye kadar birçok farklı yasak ile karşı karşıya kaldı ancak bu sefer genel bir engelleme adımının önüne geçmeye çalışıyor.

TikTok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER