reklamı kapat

POPÜLER

Acer Aspire P3

Acer Aspire P3 incelemesi

Dizüstü bilgisayar ve tabletler farklı özellikleriyle birbirinin önüne geçmeye çalışıyor. Aspire P3 gibi ürünlerse bu ortamı değerlendirme çabasında

Ultrabook ve tabletlerin yaygınlaşması ve bilhassa Windows 8 işletim sistemiyle birlikte cihazlar arasındaki çizgiler de kaybolmaya başladı. Bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz Aspire P3, donanım özelliklerini bir kenara bırakırsak geçtiğimiz ay incelediğimiz Iconia W700’le neredeyse aynı. Her iki cihaz da Windows 8 işletim sistemini kullanıyor, Intel Core i3 işlemciye sahip ve klavye aksesuarıyla kullanıldığında dizüstü bilgisayara dönüşüyor.

Aralarındaki en önemli fark, Aspire P3’ün Ultrabook sınıfına giriyor olması. Aspire P3, tablet ve klavye ünitesi olmak üzere iki ana parçadan oluşuyor. Alüminyum gövdeli tablet, Windows 8’li tabletlerden alışık olduğumuz üzere biraz kalınca. Lakin bu kalınlık tam boy USB girişi ve üst kısma konumlandırılan fanlar için bir artı olarak değerlendirilebilir.

Cihaz, Windows 8 işletim sistemini kullandığı için, uzun süreli kullanım sonrası hissedilir derecede ısınıyor. Oldukça sessiz çalışan fanlar, kasa içindeki sıcaklığı dışarı atıyor. Yukarıda konumlandırıldığı için de kullanırken herhangi bir rahatsızlık vermiyor. Üzerinde micro-HDMI çıkışı ve kulaklık girişine yer veren Aspire P3’ün alt kısmında Dolby Home Theater destekli hoparlör bulunuyor.

Aspire P3’le birlikte der benzeri bir materyalle kaplı Bluetooth klavye de geliyor. Chicklet olarak tabir edilen ayrık tuş takımına sahip olan klavye ünitesi, micro-USB bağlantısı üzerinden şarj ediliyor. Tableti kolay bir şekilde klavye aparatına yerleştirebiliyorsunuz ancak çıkarmak istediğinizde biraz zorlamanız gerekiyor. Klavyeli kılıf, tableti koruduğu gibi fonksiyonellik de sağlıyor.

Tek bir hareketle tableti klasik dizüstü bilgisayar olarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ancak tabletin klavye ünitesinde tek bir yere sabitleniyor olması, cihazı masa başında kullanmayı neredeyse zorunlu kılıyor. Kucağınızda bir şeyler yazmak istediğinizde tablet, oturduğu yuvadan geri doğru çıkabiliyor.