reklamı kapat

POPÜLER

Açıklanan Türkiye fiyatı ve öne çıkan donanımlarıyla 2017 Jeep Compass [Video]

Tanıtımının bir yıl ardından Türkiye’de satışa sunulan yeni Compass, sınıfında başarılı sürüş dinamikleriyle öne çıkıyor.

Türkiye’deki ilk gösterimi İstanbul Autoshow‘da gerçekleştirilen Jeep ailesinin ortanca üyesi Compass, ilk örnekleriyle birlikte Türkiye’de satışa sunuluyor. Renegade ile Cherooke arasında yer alan Compass’ın dünya prömiyerini Eylül 2016‘da Brezilya‘da gerçekleştiren Jeep’in uzun bir bekleme süresinin ardından kademeli olarak devam eden satış aşamasının geç olsa da başlıyor olması segmentin çeşitliliği açısından oldukça önemli. Her Jeep modelinde olduğu gibi dört tekerlekten çekiş sistemiyle iddiasını sürdüren Compass, ülkemizde biri benzinli ikisi dizel olmak üzere toplamda üç motor seçeneğiyle kullanıcılarla buluşuyor. İlk etapta satışa sunulmak üzere 150 adet Compass’ı Türkiye’e getiren Jeep, kullanıcıların diledikleri özel tercihlerine özel sipariş yöntemiyle cevap verecek.

Tasarım -Donanım

Yerini aldığı jenerasyon üzerine yapılan değişimlerle çok daha güçlü bir karaktere kavuşan Compass’ın ön ızgarası yapılan revizyonlarla ikonikliğini korumaya devam ediyor. En belirgin değişimini arka bölümündeki LED far tasarımıyla yansıtan yeni Compass’ta arkaya doğru orantılı olarak eğim gösteren tavan çizgisi, şişkin çamurluklar ve belirginliği artırılmış omuz çizgileri görünümdeki bu güçlenmenin temel faktörlerinden. Kokpit bölümü de malzeme kalitesi bazında iyileştirilen aracın, Longitude donanım seviyesi 5 inç, Limited versiyonuysa 7 veya 8,4 inç’lik (Türkçe navigasyon destekli) Apple Car Play ve Android Auto destekli dokunmatik ekranla kombin ediliyor. EuroNCAP’ten 5 yıldız alarak güven tazeleyen yeni Compass elektronik destek ve güvenlik asistanları açısından da oldukça zengin. Burada var olan seçeneklere baktığımızda; önden çarpma uyarı, şerit değiştirme ikazı, kör nokta uyarı, arka yol algılama, geri görüş kamerası, otomatik paralel ve dikey park destek sistemi, adaptif hız sabitleyici ve elektronik stabilite kontrolü parçaların ön planda olduğunu görüyoruz.

Motor – Fiyat

Haberimizin başında da bahsettiğimiz gibi Jeep Compass ülkemizde biri benzinli ikisi dizel olmak üzere toplamda üç farklı motor seçeneğiyle sunulacak. Dokuz ileri değerli otomatik ve altı ileri manuel şanzımanlarla kombin edilen motorların benzinli ayağında 170 beygir güç ve 250 Nm tork üreten 1.4 litrelik ünite yer alıyor. Dizel ayağında 120 beygir 320 Nm tork üreten 1.6 litre (4×2-manuel şanzıman kombinasyonuyla satın alınabilyior) ve 170 beygir güç üreten 2.0 litrelik (4×4) seçeneklerle sunulan Compass’ın sipariş üzerine getirilecek olan Trailhawk versiyonunda 2,5 santimetreye artırılmış yükseklik, 30 derece yaklaşma açısı ve 17 inç arazi lastikleri sunulacak. Yeni Jeep Compass lansmana özel olarak 1.4 litre benzinli motor, 9 ileri otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekişli kombinasyonla 189.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

VİDEO
https://youtu.be/F5yj1naarJU?t=4s