reklamı kapat

POPÜLER

Adidas

Adidas yüzde 100 geri dönüştürülebilir modelini ortaya çıkardı [Video]

Adidas yüzde 100 geri dönüştürülebilir ayakkabı modelini nihayet ortaya çıkardı. FUTURECRAFT.LOOP performans modelleri arasında yer alıyor.

Adidas uzun zamandır geri dönüştürülebilir ayakkabı modeli üzerinde çalışıyor. Parley for the Oceans iş birliğinde 2015’ten bu yana kısmen dönüştürülebilir ürünler üreten firma, okyanus atıklarını kullanarak ayakkabı tasarımlarını hayata geçiriyordu. Firma yayınladığı basın açıklamasında 2019 yılında Parley ile beraber 11 milyon çift ayakkabı üreteceğini müjdelerken geri dönüştürülebilir ve çevreci spor ayakkabı modelleri konusundaki vizyonunu da geliştirmeye hazır olduğunu ilan ediyor. Nitekim FUTURECRAFT.LOOP modeliyle de yüzde 100 geri dönüştürülebilir ilk spor ayakkabısını tanıtarak, gelinen noktayı kullanıcıların beğenisine sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapıştırıcı kullanılmadan yapıldı

Yapılan açıklamada ayakkabıların üretiminde herhangi bir yapıştırıcının kullanılmadığı belirtilirken sadece tek bir malzemeden (TPU – Thermoplastic Polyurethane) üretildikleri açıklanıyor. Bağcıklar, ayakkabı yüzü, ayakkabı astarı, orta taban ve ayakkabının dış tabanı farklı yoğunluklarda, esneklikte ve formlarda geliştirilmiş durumda. Şimdilik ilk çift sadece beyaz renkte geliştiriliyor. Önümüzdeki dönemlerde renkli modellerin de çıkacağı belirtiliyor. İlk etapta ayakkabılardan sadece 200 çift yeni alıcılarıyla buluşacak. Şimdilik fiyat konusunda ise net bir açıklama yapılmadı. Ancak geri dönüşler doğrultusunda daha geniş bir üretim ve dağıtım ağı planlayan Adidas, bu planların 2021 ilkbahar-yaz döneminde meyve vereceğini de açıklamalarına ekliyor. Yeni ayakkabı modeli için hazırlanan videoyu haberin üzerinden izleyebilirsiniz.