reklamı kapat

POPÜLER

Adobe, Photoshop ve Illustrator

Adobe, Photoshop ve Illustrator yazılımlarını tarayıcıya taşıdı

Adobe, Max 2021 konferansı kapsamında birçok duyuru yaptı. Burada en çok dikkat çeken adım ise Photoshop ve Illustrator için oldu.

Adobe, bugün temel özellikleriyle Photoshop ve Illustrator yazılımlarını tarayıcıya taşıdı. İki yazılım da artık bulut temelinde web üzerinde kullanılabiliyor. Creative Cloud hesabı temelinde kurulan altyapı, elbette birçok durum için oldukça kullanışlı duruyor.

Bu altyapıda dosyalar üzerinde çalışmak için yazılımları indirmek gerekmiyor, belirli basit işler hemen kısa sürede halledilebiliyor. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi web sürümlerinde henüz sadece temel özellikler bulunuyor. Firma burayı da yavaş yavaş geliştirecek gibi görünüyor.

Bu arada Adobe, Photoshop için başka bir adım daha attı. Örneğin popüler yazılım içerisine NFT temelli sahiplik sistemi dahil edildi. Bu sistem sayesinde amaç kişilerin NFT sahipliğini ve orijinal sanatçıyı korumak olarak açıklandı.

Creative Cloud özelinde ortak çalışmaya yönelik bazı yeni özellikler de tanıtan Adobe, Lightroom gibi yazılımlarını da geliştirdi ve Photoshop’un içerisinde Sensei yapay zekadan güç alan yeni bir otomatik seçim aracı daha ekledi.

Bu yeni araç fotoğrafı analiz ederek otomatik seçimler yapıyor ve bunları kullanıcılar sadece üzerine gelerek tek tıkla seçebiliyor. Bu gerçekten inanılmaz güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce Photoshop için iPad özelinde bir duyuru gelmişti

iPad için Photoshop, uzun süre önce çıktığında hatırlarsınız birçok özelliğinin eksik olmasıyla ciddi eleştiriler almıştı. Elbette Adobe bu eksiklerin farkında ve beklenen adımları atıyor.

Örneğin uygulamaya başta sunulmayan “Refine Edge Brush” seçim aracı sonradan eklenmişti. Ayrıca “Rotate Canvas Tool” aracı da sonradan sunulanlar arasındaydı. Şimdi ise Camera Raw aracının getirileceği müjdelendi.

Henüz tam olarak çıkış tarihi verilmeyen Camera Raw aracı ile kişiler RAW formatta çektikleri fotoğrafları iPad için Photoshop üzerinde rahatlıkla ve detaylı şekilde işleyebilecek ya da diğer bir deyişle düzenleneyebilecek.

Normal / masaüstü Photoshop’un kalbinde yer alan Camera Raw’ın iPad’e gelmesi elbette özellikle profesyonel fotoğrafçıları fazlasıyla sevindirmiş durumda.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi