reklamı kapat

POPÜLER

Ailenin en küçüğü performans rozetini taktı: Volkswagen up! GTI [Video]

Volkswagen binek otomobil modellerinin en küçüğü olan up! GTI arması ve sportif motoruyla birlikte markanın en yeni temsilcisi olarak karşımızda.

Volkswagen’in 2011 yılında konsept versiyonu ve GT adıyla meraklılarıyla buluşturduğu up! nihayet uzun bir zaman sonra resmi rozetine kavuştu. Geçtiğimiz yıl içerisinde resmi açıklamalarda şekillenen projenin ardından Volkswagen ailesinin en küçük üyesi; Renault Twingo GT, Fiat 500 Abarth ve Forfour Brabus gibi rakipleriyle tanışmak için gün sayıyor. Standart versiyon üzerine şekillenen tasarımla gelen up! GTI güç/ağırlık oranında oldukça etkileyici rakamlarla karşımıza çıkıyor.


Tasarım bazında büyük oranda standart versiyonla benzerlerlikleri barındıran up! GTI‘da Volkswagen ailesinin diğer modellerinde gördüğümüz GTI değişikliklerini görmek mümkün. Golf başta olmak üzere birinci jenerasyon GTI modellerinden itibaren bir ikon haline dönüşmüş kırmızı çizgili ön ızgaranın izlerini gördüğümüz araçta siyah fontun kullanıldığı ön tampon, marşpiyeller, spoyler, difüzör, tampon ve 17 inç büyüklüğündeki jantlar dış tasarımda bütünsel değişimi tamamlıyor. Aracın içerisine girdiğimizde de yine diğer GTI modellerinden tanıdığımız dokuşlar göze çarpıyor. Kırmızı renk ağırlıklı kokpit, vites topuzu ve GTI deri direksiyon içeride sizi sportif bir araçta hissettiren detaylar arasında.


Toplam ağırlığı sadece 997 kilogram olan up! GTI’da performans ver tasarımla birlikte altyapısal olarak noktasal değişimler var. Hız sınırı genişleyen aracın sportif kullanımlara cevap verebilmesi adına süspansiyon sisteminde gidilen 15 milimetrelik alçaltma ve fren diskleri bu bağlamda öne çıkan en önemli parçalardan bir tanesi. 1.0 litrelik üç silindir motoruyla toplamda 113 beygir güç ve 200 Nm tork değerine sahip olan araçta altı ileri manuel şanzıman gücü ön tekerleklerken yere aktarıyor. 0’dan 100’e hızlanmasını 8,8 saniyede tamamlayabilen Volkswagen up! GTI’ın erişebildiği maksimum sürat değeriyse saate 197 kilometre. GTI Golf MK1 ile birlikte yollara çıkmasının ardından 41 yılı geride bırakan GTI rozeti de up! ile 2018’den itibaren asfaltta varlığını devam ettirecek.

VİDEO
https://youtu.be/0CHeB0eAAlk