reklamı kapat

POPÜLER

Aileye performans karakterini getirdi; 2020 Audi Q3 Sportback [Video]

Var olan Coupe SUV eksiğini katacak olan 2020 Audi Q3 Sportback, Avrupa pazarında ilk olarak dizel ve benzinli motor seçenekleriyle sunulacak.

Diğer tüm otomobil üreticilerinde olduğu gibi kısa vadede en ufakta en büyüğe kadar SUV ürün gamını çeşitlendiren bir Audi stratejisine şahit olduk. Q2 ile giriş seviyesine yansıyan bu felsefe Q8 ile de en geniş boyutlara kadar ulaştı. Lakin içeride gerçekleşen bu dönüşünü sportif karakter olarak yansıtan Coupe formunu ise çok fazla çeşitlilikte görme şansımız olmamıştı. Tanıtımı gerçekleştirilen 2020 Audi Q3 Sportback bu boşluğu doldurma ve rekabette söz sahibi olma göreviyle karşımızda duruyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde tanıtılan standart versiyona oranla çok daha dinamik bir karaktere sahip olan Sportback, arka bölümünün yanında ön ızgara tasarımıyla da hissedilir bir fark ortaya koyacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Audi Q3 Sportback teknik özellikleri

Standart versiyonla en büyük farkını Coupe formlu arka yapısıyla veren modelin gövdesinde artırılmış plastik bölümler, tampon, entegre spoiler ve difüzörün dikkat çekeceğini söyleyebiliriz. Jant seçenekleriyle de sportif karakterini destekleyen Sportback’in kokpit bölümü ise ailenin diğer üyeleriyle paralel seyrediyor. Buradaki en temel farkı bagaj hacmindeki gerileme olarak değerlendirebiliriz. Standart Q3’te 674 litre olup koltuklar yatırıldığında 1.526 litreye kadar çıkabilen bagaj hacmi, bu versiyonda 530 litreden başlayıp 1.400 litreye kadar genişletilebilecek. Konsolda sunulan 10,25 inçlik dijital sürücü ve 10,1 inçlik multimedya ekranlarında ise herhangi bir deneyim farkı yer almıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Q3 Sportback Avrupa pazarına ilk olarak iki farklı motor seçeneğiyle geliyor. Dizel ayağında karşımıza çıkan 2.0 litrelik ünite 148 beygir güç ve 340 Nm tork üretirken, aracı 0’dan 100’e 9,3 saniyede taşırken maksimumda 205 km/s hıza eriştirebiliyor. Benzinli cephesinde aynı hacimde yer verilen motor ise 227 beygir güç ve 350 Nm tork ile geliyor. Sportback bu motorla 0’dan 100’e hızlanlanmasını 6,5 saniyede tamamlarken maksimumda 233 km/s hıza çıkabilecek. 7 ileri çift kavrama şanzıman ve önden çekişli altyapının her iki motor için de standart olduğunu belirtmeden geçmeyelim. İleriki vadede 4×4 ve manuel şanzıman opsiyonlarına da kavuşacak olan Q3 Sportback, Almanya’da yaklaşık 40.000 eurodan başlayan fiyatla alıcı bulacak.