reklamı kapat

POPÜLER

AirPlay servisi TV’lere de görüntü aktarımı yapacak

Projenin içinde olan yetkili konumundaki iki kişinin açıklamalarına göre Apple’ın AirPlay servisi iPhone ve iPad üzerinden televizyonlara görüntü aktarımını da (şu an sadece Apple TV ile kullanılabiliyor) desteklemeye başlayacak. Halihazırda yalnızca ses dosyalarının aktarımını gerçekleştirebilen servis, kullanıcıların cihazlarındaki ses içeriğini lisanslı cihazlar üzerinden hiçbir kablo bağlantısına ihtiyaç duymadan kolayca dinleyebilmelerini sağlıyor. Lisanslama süreci başlarsa aynı şey görüntü aktarımı için de geçerli olacak.

Apple’ın planı, AirPlay lisansını son kullanıcılara yönelik elektronik cihazlar üreten büyük şirketlere satmak ve onların bu teknolojiyi televizyonlarına entegre etmesini sağlamak. İşin bir tarafında Apple olunca, bunun fazla zaman almayacağını kestirmek zor değil. Süreç tamamlanıp AirPlay destekli televizyonlar piyasaya çıkmaya başladığında (yıl sonuna doğru olabileceği tahmin ediliyor) kullanıcılar iPhone ve iPad’lerindeki görüntülü içeriği televizyonlarına kablosuz olarak aktarıp izleyebilecek.

Üreticiler tarafından da gelen açıklamalar var. Apple için, “Taşınabilir cihazlarının sahip olduğu pazar payından ötürü doğal olarak ses sistemleri pazarında da büyük bir paya sahipler.” diyen Philips Electronics’in pazarlama müdürü Jasper Vervoort, “Video pazarında ne kadar başarılı olurlar bilmiyorum. Kesinlikle onları desteklemeye niyetliyiz.” açıklamasıyla Philips’in AirPlay’e bakışını açıklıyor.