reklamı kapat

POPÜLER

m!qbe

Akıllı evlerde kontrol karmaşasını ortadan kaldıran akıl küpü [Video]

Evimizde ampulden buzdolabına kadar her şey akıllanmaya başlamışken gelen kontrol seçenekleriyle aslında hayatımız basitleşeceği yerde verilecek yüzlerce yeni kararla doluyor olabilir mi? Tüm bu cihazları nasıl kontrol edeceğiz? Akıllı cihazların kontrolünü zar atmak kadar kolay hale getiren m!Qbe birinci dünya sorunlarında başı çeken bu derdimize derman olabilir.

m!Qbe adlı küp, Alman Blue Asterisk UG‘nin beğenimize sunduğu minimal bir kontrol cihazı, nam-ı diğer uzaktan kumanda. İlk başta Philips‘in akıllı Hue ampulleri için geliştirilen küpler, zaman için gelen güncellemelerle birlikte müzik setlerinden akıllı kahve makinelerine kadar her şeyi kontrol edebilecek.

Piyasaya çıktıktan sonra yazılımı düzenli olarak güncellenecek olan küplerin altı yüzünde bulunan sembollerin her biri farklı bir kontrol seçeneğine denk geliyor. Şu anda kullanıcıların renk ve parlaklığı ayarlamasının yanı sıra açma/kapama işlemlerini yapmasını sağlıyor.

m!qbe
Örneğin ampullerin parlaklığını ayarlamak için m!Qbe’ü parlaklık simgesi yere bakacak şekilde bir yüzeye koymanız veya parlaklık simgesine dokunmanız gerekiyor. Üstelik bazı işlevler için zamanlayıcıyı kurmanız da mümkün, bu sayede örneğin ışıklar belirli saatlerde kapanıp açılabiliyor. Küpleri salladığınızda ise rastgele bir ışık ayarı geçerli oluyor.

Siyah ve gümüş renk seçenekleri bulunan m!Qbe’ler, küpler ve cihazlar arasında iletişim sağlayan m!Base’e bağlı olarak çalışıyor. Bir m!Base’e üç adede kadar m!Qbe bağlanabiliyor. Küpleri akıllı yapan yazılım m!App ise küplere işlev atamanın yanı sıra kullanıcı istatistikleri tutuyor, bu sayede mesela ışıkları kaç kere açıp kapadığınızı veya hangi parlaklık ayarını hangi saatte kullandığınızı görebiliyorsunuz.

Mart ayı sonunda Indiegogo‘da fon toplamaya başlayan m!Qbe, hedeflediği 120 bin euronun sadece yüzde 10’unu toplayabilmiş. Evimizdeki tüm cihazlar yavaş yavaş akıllı kategorisine geçerken büyük olasılıkla kullanımı en kolay olan kumanda cihazı yarıştan galip çıkacak. m!Qbe’un gerçekten en basit ve kolay seçenek olup olmadığını bilemiyoruz, ama tasarım olarak kalbimizi kazandığı bir gerçek.

Gerçi bir zahmet kalkıp düğmeye basmak da her zaman geçerli bir seçenek.

VİDEO