reklamı kapat

POPÜLER

Çocukların “internet saati” Circle’la kontrol altında [Video]

Teknolojinin gelişimiyle zaptı daha da zor hale gelen günümüz çocuklarının tabletlere ve akıllı telefonlara ebeveynlerinden çok daha çabuk adapte olmaları belli ki anne babaları çok eğlendiriyor. Arkadaş sohbetlerinde anlattıkları hikayelerden anladığımız bu. Fakat çocukların ellerindeki akıllı cihazlarla nasıl içeriklere ulaşımı olabileceği düşünüldüğünde, işin içine endişe duyguları da giriyor. Evdeki Wi-Fi ağına bağlanarak tüm akıllı cihazlara ve uygulamalara limitler getirebilen Circle ise kontrolü anne babaya vererek bu sorunların üstesinden gelmeye çalışan bir cihaz.

Circle
Circle Media’nın kurucusu Jelani Memory, bundan iki yıl önce Circle adını verdiği projesiyle Kickstarter‘da fon toplamak istemiş fakat bağışlar yeterli noktaya ulaşmamış. Bu olumsuz durumun sonunda Memory’nin başına daha da güzel bir şey gelmiş ve projesini Disney ortaklığıyla iki yıl sonunda hayata geçirme fırsatını yakalamış.

Circle with Disney, evin Wi-Fi ağına bağlı tüm akıllı cihazları kontrol edebilen router benzeri bir ürün. Circle’ın uygulaması üzerinden çocukların söz gelimi Facebook‘a, YouTube‘a veya başka bir uygulamaya ne kadar süreyle ulaşabileceğini belirleyen ebeveyn, isterse tüm Wi-Fi ağını tamamen kapatıp kendi belirleyeceği bir saatte tekrar aktif olmasını seçebiliyor.

Circle
Şimdilik sadece iOS platformunda bulunan uygulama aracılığıyla ailenin her bireyi için farklı profiller oluşturmak mümkün. Bağlı olan her bir cihaz ve profil için ayrı ayrı limitler belirlemek ve hangi uygulamada ne kadar zaman geçirileceğini atamak da öyle. Her bir aile üyesine yaşlarına göre farklı filtreler uygulamaya izin veren uygulama, kimin toplamda ne kadar saat internete girdiğini de gösteriyor. Disney ortaklığının etkisiyle Disney içeriklerine ulaşımı kolaylaştıran Circle, evdeki kablosuz bağlantının kalitesine etki etmiyor.

Circle
Circle fikrinin sahibi Jelani Memory, ailenin tüm bireylerine ait bu bilgilerin bulutta bir yerlerde depolanmadığının, kullanıcılara özel datanın şifrelenmiş olduğunun altını çiziyor. Circle, yurt dışında 99 dolarlık fiyatıyla satışa sunuldu.

VİDEO

YORUMLAR