reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’tan çocuklara özel mesajlaşma uygulaması geliyor

Facebook’un şu anda sadece Facebook Messenger mesajlaşma uygulaması bulunuyor. Tabii WhatsApp da Facebook’un fakat onu bu konunun dışında tutuyoruz. Görünüşe bakılırsa Facebook Messenger yeterli gelmemiş olacak ki çocuklara yönelik olarak yeni bir mesajlaşma uygulaması yolda.

Sosyal medya özellikle çocuklar için büyük bir tehlike arz ediyor. Bu nedenle ebeveynlerin çocukların internet üzerindeki hareketlerini kontrol altında tutması gerekiyor. Facebook Messenger’da bunla ilgili olarak sunulmuş bir özellik bulunmadığından çocukları denetlemek de kolay olmuyor. İddialara göre Facebook yeni geliştireceği uygulama ile anne ve babaların çocukların internette kimlerle konuşabileceği üzerinde söz sahibi olmasını hedefliyor.

Facebook’un kaynak kodlarında görülen bu uygulama “Talk” olarak adlandırılıyor. Bu uygulama ile çocuklar eğlenceli oyunlar oynayabiliyor, arkadaşları ve ailesi ile rahatça iletişim kurabiliyor. Anne ve baba çocuklarının arkadaş listesini tamamen kontrol altında tutuyor. Dolayısıyla çocukların tanımadıkları biriyle iletişime geçme ihtimali kalmıyor.

Söylenenlere bakılırsa şaşırtıcı bir şekilde bu uygulamayı kullanmak için Facebook hesabına ihtiyaç duyulmuyor. Böylece çocuklarını sosyal medyadan uzak tutmak isteyen ancak arkadaşlarıyla mesajlaşmasına izin veren aileler bu uygulamayı kullanabiliyor. Şimdilik Talk uygulamasının ne zaman yayınlanacağı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Yakın zamanda Facebook’un konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.