reklamı kapat

POPÜLER

videogames

Oyun oynamak televizyon izlemekten daha sağlıklı olabilir

Bilgisayar oyunları henüz böylesine yaygınlaşmamışken, ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili en büyük endişesi televizyon karşısında çok vakit geçirmeleriydi. Gelişen teknoloji ve bilgisayarların her evin olmazsa olmazı haline gelmesiyle beraber bu televizyon alışkanlığına bir de oyunlar eklendi. Saatlerce bilgisayar başında, mobil cihazlarda, konsollarda oyun oynayan çocukları için endişelenen aileler, televizyonla bilgisayar arasında bir seçim yapmak durumunda kalırsa hangisini tercih ederlerdi?

NPR‘ın yaptığı araştırmaya göre çocukların televizyon izlemek yerine bilgisayarda veya mobil cihazlarda oyun oynaması daha sağlıklı. Bunun sebebi Xbox’ın spor oyunlarından ziyade çocukların abur cubur yiyecek vakit bulamıyor olması. Araştırma sonuçlarına göre televizyon izleyen çocukların bu tarz abur cubur tüketiminin oyun oynayanlara nazaran daha fazla olduğunu söyleyen NPR, American Journal of Clinical Nutrition‘ın yaptığı araştırmayla da ters düşüyor aslında.
videogames

American Journal of Clinical Nutrition’ın araştırmasına göre oyun oynadıktan sonra çok aç olmamalarına rağmen, aynı süreyi oturarak geçiren bir insandan daha fazla yemek yiyen çocuklar, araştırmanın oyunlar cephesini çürütmeye yönelik bir istatistik sunuyor. Oyun oynayan çocukların elleri dolu olduğu için gerçekten de abur cubur yiyecek vakitleri kalmıyor, fakat oyun bittikten sonra kimin ne yediği konusuna açıklık getirmiyor NPR.

Her halükarda uzun oyun seansları da televizyon kadar zararlı gözüküyor, fakat çok fazla değişkenin aynı anda bulunduğu bu tarz deneylerden kesin bir sonuç çıkartmak da çok yanlış olur. Oyun oynayıp, televizyon izlerken aynı zamanda sağlıklı beslenmek ise hem oyuncuların hem de onları yönlendiren ebeveynlerin elinde.