reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon kullanıcıları FM radyoyu geri istiyor

Eskiden telefonlarda FM radyo olmazsa olmaz özelliklerden biriydi. Ancak akıllı telefonların artışıyla birlikte bu özelliğe sahip cihazları bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Durumdan şikayetçi olan kullanıcılar, başlattıkları imza kampanyasıyla telefonun sevilen özelliği radyoyu geri getirmeyi amaçlıyor.

Günümüzde Android cihazların çok büyük bir bölümünde radyo özelliği bulunuyor ancak bu özelliğe erişilemiyor. Aynı şekilde Apple resmi olarak açıklamasa da iPhone’larda da radyo özelliği  yer alıyor. Başlatılan kampanyanın etkisiyle çalışmalara başlayan Amerikalı telefon operatörleri Sprint, AT&T, Blu ve T-Mobile şu anda radyo özelliğini aktif etmeyi kabul etmiş durumda. Ancak şimdilik yalnızca Android cihazlarda radyonun kullanılabileceği söyleniyor ve benzer bir özelliğin iPhone‘a gelebilmesi için Apple’ın bir hamlede bulunması gerekiyor. Kampanyanın başarısı Amerika sınırlarını da aşmış durumda. Kanada merkezli operatörler de çipleri aktif edeceklerinin sözünü veriyor.

Radyo özelliği sadece her yerde müzik dinleme keyfi yaşatmakla kalmıyor aynı zamanda acil durumlarda da kurtarıcı rolü üstleniyor. Doğal afet, savaş vb. iletişimin hayati önem taşıdığı durumlarda telefon hatları ve internet trafiği kilitlenebiliyor. Bu gibi zamanlarda radyolar aracılığıyla iletişim kurulması mümkün oluyor. Kampanyanın diğer ülkelerde de başarıya ulaşıp ulaşamayacağı merakla bekleniyor. Başarıyla yoluna devam eden imza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.