reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’un yeni telefonlarında FM radyo müjdesi

Her daim yanımızda taşıdığımız telefonlar giderek daha donanımlı bir hale gelse de, kimi zaman tek istediğimiz internete ihtiyaç duymadan radyo dinlemek olabiliyor. Eskiden pek çok telefonda yer alan bu pratik özellik son zamanlarda kullanılamıyordu. Samsung bu durumu değiştirmeye hazırlanıyor.

Aslına bakarsanız telefonlarda FM radyonun aktifleştirilmesi Amerika’da belli aralıklarla gündeme gelen bir konuydu. Bunun temel nedeni ise akıllı telefonların zaten FM radyo dinlemek için gerekli donanıma sahip olmasıydı. Fakat markaların bu özelliği aktifleştirmemesi kullanıcıların aksini düşünmesine neden oluyordu. 
Samsung’un NextRadio ile ortaklığı bu durumu değiştirmeye hazırlanıyor. Gelecekte internet veya GPS servisi olmayan noktalarda bile radyo dinlemek problem olmayacak.

Radyonun geri dönüşü

FM radyo özelliğinin etkinleştirilmesine dair ilk detaylar Amerika ve Kanada‘yı kapsıyor. Samsung’un yeni telefonlarında gerekli işlemleri yapmasının ardından NextRadio uygulaması üzerinden karasal yayını dinlemek mümkün olacak. Teknoloji devinin bu kararını diğer ülkelere de taşıması bekleniyor. Fakat henüz bu noktada net bir bilgi bulunmuyor.

Öte yandan Apple, FM radyoyu etkinleştirmenin gereksiz bir hamle olacağını önceden ifade etmişti. Samsung’un tam tersini düşünerek konuya çözüm getirmesi Apple’ın fikrini değiştirecek mi, merakla bekliyoruz doğrusu.