reklamı kapat

POPÜLER

“Akıllı telefon kullanıcılarına özel trafik ışığı” uygulamasına Hollanda da dahil oluyor

Yaya halindeyken akıllı cihazlarından vazgeçemeyen kullanıcılar için geliştirilen sistemin kaza riskini önemli oranda düşürmesi bekleniyor.

Teknolojinin her geçen gün çeşitlenip yeni sınırlara ulaştığı günümüzde neredeyse artık herkeste bir akıllı cihaz bulunuyor. Normal şartlarda kullanıcıları fazlasıyla meşgul eden telefon ve tablet gibi cihazlar artık masa başından sokaklara taştı. Bugün en yakınımızda bile kafamızı kaldırıp etrafımızı dikkatlice tahlil ettiğimizde ellerinde akıllı telefonlarıyla sokaklarda dolaşan binlerce kişiye rastlamak mümkün. Bu durum haliyle belli başlı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bu problemlerin başındaysa trafik kazaları var.

Bu tarz haberleri genellikle “Otomobilini kullanırken telefonuyla konuşan sürücü kazaya neden oldu” benzeri başlıklarda rastlardık. Lakin artık bu kazalar otomobilin içerisindeki sürücülerden yayalara sıçramış durumda. Bu tarz olayların artmasından ötürü de haliyle “teknoloji teknolojiyi doğurur” prensibi işleyerek yeni bir ürünün daha hayatımıza girmesine vesile oluyor. Artık dikkatsizliğimizden ötürü kazaların yaşanmaması adına trafik ışıklarını kafamızı telefonumuzdan kaldırmadan görebiliyoruz. “Devrimsel” değil mi?


Yakın zamanda Almanya‘dan gelen bu uygulamaya HIG Trafik Sistemleri firmasının sistemiyle Hollanda da katılıyor. Kurumun geliştirdiği ve +LightLine adını verdiği sistem anlık olarak trafik ışığının rengini tek şerit şeklinde yere yansıtıyor. Bekleme süresinin ardından ışığın yeşile dönmesiyle birlikte sistem zemini yayayı uyaracak şekilde yeşile çeviriyor. Geliştirici ekibinden Mark Hofman; “Akıllı cihaz kullanıcıları özellikle bisiklet sürücüleri için ciddi problem yaratıyor.” diyerek otomobillerin yanı sıra diğer araçların da bu uygulama sayesinde gözle görülür bir rahatlama yaşayacağını ifade ediyor. Sistem belediyelerle ortak bir çalışma sonucunda yakın zamanda kullanıma sunulacak.