reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon pazarında Samsung ve Apple mücadelesi kızışıyor

2017 yılının ilk yarısını geride bırakalı çok uzun zaman olmadı. Fakat paylaşılan verilere bakılırsa akıllı telefon pazarı için oldukça çetin bir dönemi geride bıraktık. Bu süreçte Samsung itibar kaybını kotarmaya çalışırken, Apple da pazar payını genişletmeye çabaladı.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde 2017 yılının ikinci çeyreğinde en çok satan akıllı telefonları sizlerle paylaşmıştık. Tüm dünyayı kapsayan bu verilere göre Samsung zirveye yerleşmişti. Sadece 2017’nin ikinci çeyreğinde 79.5 milyon cihaz satıldığı açıklanmıştı. Onu Apple sattığını 41 milyon yeni cihazla izlemişti. İlk beşin geri kalanı ise Huawei, OPPO ve Xiaomi‘den oluşuyordu. Paylaşılan son verilerle birlikte Amerika’daki akıllı telefon pazarına dair net bilgiler elde ediyoruz. Bu veriler de bizlere Samsung ile Apple rekabetinin giderek kızıştığını gösteriyor.

Amerika’daki akıllı telefon pazarın baktığımızda Samsung’un payını yüzde 36.2‘ye yükselttiğini görüyoruz. Teknoloji devinin geçtiğimiz çeyrekteki pazar payı yüzde 32.9’du. Bu verilere göre üç aylık süreçte yaklaşık yüzde 3’lük bir artış elde edilmiş. Bunda en büyük payın ise Galaxy S8 serisine ait olduğu düşünülüyor. Apple’ın da yükselişini sürdürdüğünü görüyoruz. iPhone‘un yılın ikinci çeyreğindeki pazar payı yüzde 34‘e ulaştı. Firmanın geçtiğimiz çeyrekteki payını yüzde 4.7 civarında artırdığını görüyoruz. Fakat bu yükseliş Apple’ın Samsung’a yetişmesi için yeterli olmuyor. İki teknoloji devinin toplam pazar payı ise yüzde 70’i aşıyor.