reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon piyasasının en çok satanı hala iPhone 5s

35 ülkenin satış verilerini toplayan yeni bir rapor, adamakıllı telefon satan firmaların Apple, Samsung ve Xiaomi‘den ibaret olduğunu ortaya koydu. Sektörü yakından takip edenlerin çok da şaşırmayacağı üzere, çıkmasının üzerinden sekiz ay geçmesine rağmen iPhone 5s hala en çok satan cihaz konumunda; üstelik ağız birliği etmişçesine kötülenen iPhone 5c beşinci, iki buçuk yıllık iPhone 4s ise altıncı sırada.

liste
Bitip tükenmek bilmeyen ezeli Apple-Samsung mücadelesinde Samsung taraftarlarının malup olduğunu düşünmeyin. Zira ikinci, üçüncü ve dördüncü sıraların yanı sıra, sekizinci ve onuncu sıraları da kapan Samsung, beş cihazla listede en çok cihazı bulunan akıllı telefon markası. Yedinci ve dokuzuncu sıralardaki Xiaomi’nin sadece iki modeli ilk ona girmiş olsa da, Apple ve Samsung dışında listeye girebilen tek marka olması itibarıyla Xiaomi başarısını ortaya koyuyor.

Araştırmayı yürüterek listeyi hazırlayan Counterpoint Technology Market Research telefonların satış rakamlarını açıkça belirtmese de, Samsung Galaxy S5’in birinciliği kıl payıyla kaçırmadığının, iPhone 5s ile Galaxy S5 arasında ciddi satış farkı bulunduğunun altını çiziyor.

Apple kendi işletim sistemi ve özellikleriyle kendi kategorisine sahip olduğundan, listedeki nispeten sessiz marka Xiaomi’nin özellikle Samsung için tehdit oluşturduğu düşünülüyor. Zira Xiaomi, Samsung kalibresinde cihazları Koreli firmanın yarı fiyatına sunuyor; üstelik Xiaomi yakında Türkiye’yi de kapsayan 11 pazara daha açılarak Samsung’un Android tahtını daha beter sallayacak gibi görünüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Akıllı telefon piyasasının en çok satanı hala iPhone 5s” için bir cevap

  1. manidar dedi ki:

    2011’de cikan 4S’in 2014 Mayis ayinda en cok satan altinci telefon olmasi ve ne bir LG ne de Sony marka hic bir cihazin listede olmamasi yorumlanmasi/dusunulmesi gereken en onemli kisim bence..!