reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iPhone X

Akıllı telefon sektöründe iPhone X’in hükmü sürüyor

Her geçen gün yeni bir akıllı telefon modeli tanıtılırken bu sektörün giderek büyümesi, pazar payı ve elde edilen kazancın da artması bekleniyor. Fakat 2017’nin son çeyreği akıllı telefon sektörü için beklenmedik bir şekilde ilerledi. Bu gidişattan karlı çıkan ise Apple oldu.

Counterpoint araştırma firması tarafından paylaşılan verilere bakılırsa 2017’nin son üç ayında akıllı telefon sektörü beklenen büyümeyi elde edemedi. Beklentilere ulaşılamamasının yanında pek çok markanın zarar ettiği ifade ediliyor. Bu da diğer markaların pazar payının ve kazancının artmasına neden oluyor. iPhone X ile uzun süredir gündemi meşgul eden Apple da sektör ilerleme kaydedemezken ciddi kar elde eden firmalar arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon sektörü beklentileri karşılayamazken Apple en fazla kar elde eden marka olarak öne çıkmayı başardı. 2017’nin son üç ayında elde edilen kazancın yüzde 86‘sı Apple’a gitti. Sadece iPhone X’in tek başına gelirlerin yüzde 21‘ini elde ettiği ifade ediliyor. Apple’ın karşısında 600 Android markası yer aldığını göz önünde bulundurunca bu başarının büyüklüğü daha net bir şekilde ortaya çıkıyor. Eski modelleri de işin içine katınca her on telefondan sekizinin Apple’a ait olduğu anlaşılıyor.

Tüm bu verilere rağmen iPhone X‘in satışlarının beklentilerin altında kaldığını da hatırlatmak gerekiyor. Apple bir de beklentilerine ulaşmayı başarsa ortaya nasıl bir sonuç çıkacaktı, merak ediyoruz doğrusu.

İlgili video

iPhone X reklamı