reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P Smart 2021

Huawei payı başkasına gidiyor; işte telefon sektöründe son durum

ABD ile olan durum nedeniyle zor dönemler geçiren Huawei, pazar payı konusunda kayıp yaşıyor. Bundan diğerleri faydalanıyor.

ABD’nin ambargosu nedeniyle hem donanım hem de yazılım tarafında içe dönmek zorunda kalan ve bu yüzden geriye düşen Huawei, sürpriz olmayacağı üzere pazar payı kaybediyor. Counterpoint Research araştırmacılarının açıklamasına göre firma 2020 Ağustos ayında halen dünyanın en büyük üçüncü telefon üreticisi konumunda yer alıyor. Ancak yüzdeler eriyor ve bundan Samsung ve Xiaomi yararlanıyor. Karşılaştırmak adına 2020 Nisan ayında telefon pazarının yüzde 20’sinin elinde bulunduran Samsung, Ağustos itibariyle yüzde 22’lik bir pay elde etmiş durumda. Xiaomi’nin ise aynı dönemde yüzde 8’den yüzde 11’e çıktığı görülüyor. Apple yüzde 12’lik pazar payı ile bir fark elde edemezken, Huawei’nin ise 2020 Nisan ayından 2020 Ağustos ayına kadar yüzde 21’den yüzde 16’ya düştüğü görülüyor. Bu farkın eylül raporunda daha da açılacağı düşünülüyor.

Huawei en son önemli bir Honor iddiası ile gündemdeydi

Bu ay ikinci defa ortaya çıkan iddiaya göre Huawei, alt marka Honor’un akıllı telefon tarafı başta olmak üzere belirli bölümlerini satmak istiyor. Söylendiği kadarıyla firma yeni dönemde firma tüm dikkatini kendi markasını taşıyan üst seviye akıllı telefonlara vermek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honor’un parçalı satışı için Digital China Group, TCL, ve Xiaomi gibi Çin merkezli isimler ile konuştuğu aktarılan teknoloji devi, burada 3.7 milyar dolarlık bir rakam elde edecek gibi görünüyor. Henüz sürecin yüzde 100 netleşmediği ancak satış için görüşmelerin ciddileştiği gelen son bilgiler arasında.

İlginizi Çekebilir

Çok güçlü yeni amiral gemisi iPhone 12 Pro ile tanışın