reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Intel’den virüs tarama sürecini değiştirecek yeni altyapı

İşlemci devi Intel, 2017 yılını “güvenlik” açısından hiç iyi geçirmedi. Meltdown ve Spectre açıklarıyla aylarca gündemde kalan firma, 2018’de bunu değiştirmek istiyor. Bu noktada donanımsal açıkları kapatan yeni işlemciler tasarlayan firma, ayrıca virüs tarama sürecini değiştirecek yeni bir altyapı üzerinde de çalışıyor.

Advertisement

Yapılan resmi açıklamaya göre şirket, gündelik hayatın bir parçası olan “virüs tarama sürecini” çok daha hızlı hale getirmek istiyor. Bunun arkasında ise “Accelerated Memory Scanning” isimli altyapı yer alıyor. Bu altyapıda şimdi olduğu gibi virüs tarama sürecinde tüm yük işlemcinin üzerine kalmıyor. Burada tüm güncel Intel işlemcilerden yer alan yerleşik GPU (Grafik birimi) devreye giriyor. Tarama sürecinde GPU’yu devreye alan altyapı, açıklandığı kadarıyla işlemci yükünü yüzde 20’den yüzde 2’lere kadar çekebiliyor. Bu da virüs tarama sırasında sistemin yavaşlamasını engelliyor. Ayrıca süreç enerji tasarrufu konusunda da ciddi bir fayda sağlıyor. Bu ise dizüstü sistemler için gerçekten çok güzel duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel ile Microsoft konuda ortak çalışıyor

Bu yeni süreçte için ilk olarak Microsoft ile çalışan firma, altyapının bu ay Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP) içerisine geleceğini belirtiyor. Diğer virüs / güvenlik firmalarıyla da çalışan firma, süreci kısa süre içerisinde herkese açacak gibi görünüyor. Threat Detection Technology (TDT) temelinde çalışan bu yeni altyapı, açıklandığı kadarıyla 6., 7. ve 8. jenerasyon Core ailesinde aktif olarak yer alıyor.

İlgili Video

Şirketin AMD ortaklığında hazırladığı dizüstülerden