reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram, “yaş belirleme” için “yüz tarama” sürecini başlatıyor

En önemli Meta şirketlerinden Instagram, özellikle ufak çocukların platforma girişini engellemek ve fazlası için önemli adımlar atıyor.

Instagram, 13 yaşından küçükler tarafından kullanılamıyor. Firma platforma daha ufakların girmesini engellemek adına farklı doğrulama sistemleri geliştiriyor ve kullanıyor. Bunların en sonuncusu ise bir yüz tarama sistemi oldu. Bu konuda alanda tecrübeli Yoti firması ile ortaklık kuran şirket, temel olarak kişilerin yüzünü kameradan taramak ve yapay zekâ ile yaşını tespit etmeyi hedefliyor. Bu ilk abonelikten çok platform üstündeki 18 yaş değişimleri için kullanılacak ve öncelikle ABD’de aktif edilecek süreç, açıklamaya göre çok düşük bir yanılma payı ile görev yapıyor. Firma yaş konusunda ayrıca bir “kefil olma” benzeri sistem de kullanıma alıyor. Bu sistemde kişilerin yaşı için üç farklı kişiye sorularak onay alınacak. Onay verecek kişilerin en az 18 yaşında olması gerekiyor ve ortak takip zorunluluğu bulunuyor. Eğer bir kişi “hayır o kişi henüz 18 yaşında değil” derse, sistem yaş değişimine otomatik olarak onay vermiyor.

Instagram için yeni başka planlar da gündemde yer alıyor. Burada özellikle TikTok odak noktaya alınıyor. Gün geçtikçe daha fazla TikTok’a benzemeye başlayan servis, şu an belirli kesim üzerinde tam ekran içerik testi yapıyor. Bu teste dahil olan kişiler, şu an ana akış sayfasındaki videoları tam ekran olarak görüyor. Videolar teste dahil olmayan kişiler tarafından da tam ekran görüntülenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak bunun için videonun üzerine bir kez basılması gerekiyor. Firmanın yeni testinde ise süreç otomatik olarak tam ekran şeklinde karşımıza getiriliyor. Yakında herkes için getirilmesi beklenen bu adım dışında firma fotoğrafları da unutmadıklarını belirtiyor. Bu çok inandırıcı değil ancak Mark Zuckerberg fotoğraflar için de tam ekran çalışmalarının yolda olduğunu aktarıyor.

Instagram planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın