reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram, iOS uygulamasına hesap silme imkanı ekledi

En önemli Meta şirketlerinden Instagram, Apple’ın yeni kuralları kapsamında bir adım attı ve iOS uygulamasına hesap silme imkanı ekledi.

Instagram, artık kişilerin hesaplarını direkt olarak iOS uygulaması üzerinden de silmesine imkan tanıyor. Daha önce bu işlemci için web sürümün kullanılmasını zorunlu kılan firma, Apple’ın kararı nedeniyle zorunlu olarak atmak zorunda kaldığı yeni adımıyla süreci daha kolay hale getiriyor. Hesap silme ekranında yukarıdaki bilgilendirmeyi gösteren ve silme yerine dondurmayı öneren firma, hesap silme konusunda kişilere 30 günlük bir süre tanıyor. Yani hesap silme başvurunuzu fikriniz değişirse 30 gün içerisinde geriye çekebiliyorsunuz. Bu durum acele ile alınmış bazı kararlar ve çok kolay olmasa da yanlış adımları önlemek adına güzel görünüyor.

Instagram bundan önce yüz tanıma ile gündeme gelmişti. Kaçıranlar için uygulama 13 yaşından küçükler tarafından kullanılamıyor. Firma platforma daha ufakların girmesini engellemek adına farklı doğrulama sistemleri geliştiriyor ve kullanıyor. Bunların en sonuncusu ise bir yüz tarama sistemi oldu. Bu konuda alanda tecrübeli Yoti firması ile ortaklık kuran şirket, temel olarak kişilerin yüzünü kameradan taramak ve yapay zekâ ile yaşını tespit etmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ilk abonelikten çok platform üstündeki 18 yaş değişimleri için kullanılacak ve öncelikle ABD’de aktif edilecek süreç, açıklamaya göre çok düşük bir yanılma payı ile görev yapıyor. Firma yaş konusunda ayrıca bir “kefil olma” benzeri sistem de kullanıma alıyor. Bu sistemde kişilerin yaşı için üç farklı kişiye sorularak onay alınacak. Onay verecek kişilerin en az 18 yaşında olması gerekiyor ve ortak takip zorunluluğu bulunuyor. Eğer bir kişi “hayır o kişi henüz 18 yaşında değil” derse, sistem yaş değişimine otomatik olarak onay vermiyor.

Instagram planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın