reklamı kapat

POPÜLER

DSLR yapay zeka

Akıllı telefonlara DSLR fotoğraf kalitesi getiren yapay zeka

Akıllı telefonlar gelişen kamera performanslarına rağmen DSLR fotoğraf makinelerinden oldukça uzaktalar. Yeni geliştirilen yapay zeka işte tam da bunu değiştirmek istiyor.

ETH Zurich araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay zeka, telefonlar ile çekilen fotoğrafları iyileştirmeye odaklanıyor. Geliştirilen bu sistem aynı yerin hem fotoğraf makinesi hem de akıllı telefon ile çekilen fotoğrafları inceliyor. Aradaki farkı belirleyerek akıllı telefon fotoğraflarına aktaran sistem, şu an “görünüş” açısından değişiklikler yapıyor. Yani fotoğraf makinelerinin sunduğu yüksek detayı getirmeyen sistem, herkes tarafından buradan test edilebiliyor. Yüklediğiniz fotoğrafı daha iyi hale getiren AI, görebileceğiniz üzere “harikalar” yaratmıyor. Buna rağmen gelecek için önem arz eden proje, değişiklikleri fotoğrafın normal kalitesini bozmadan yaparak dikkatleri üzerine çekiyor.

DSLR kalitesini yapay zeka ile telefona getirme fikri ilk değil

Google‘ın Pixel 2 ile Huawei‘nin Mate 10 modelleri de “AI” temelli kamera sistemleriyle geliyor. Pixel 2 ailesi arka planı bulanık yapma işleminden bu altyapıdan yararlanırken, Mate 10 modeli ise çekeceğiniz objeyi tanıyarak ayar değiştirebiliyor. Bu sistemler daha çok telefondan alınabilecek en iyi kaliteye odaklanırken, ETH Zurich araştırmacıları bunu da geliştirmek istiyor. Bazı renk sorunlarına rağmen güzel duran sistem, günün birinde akıllı telefonlar içerisinde karşımıza çıkması için geliştirilmeye devam ediyor.