reklamı kapat

POPÜLER

3D Scanner

Akıllı telefonu 3D tarayıcıya dönüştüren uygulama [Video]

Çoğumuz akıllı telefonun kamerasını fotoğraf çekimi veya video kaydı için kullanıyor. ETH Zürih’te (Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü) araştırma yapan bilim insanları akıllı telefonlarda yer alan kamera teknolojisini geliştirdikleri uygulamayla ileri boyuta taşıyor. Akıllı telefonla çekilen bir nesneyi 360 derece tarayabilen (konu etrafında hareket ettirerek) uygulama, çekilen bu nesneyi uygulama üzerinden görüntüleyebilmeye imkan tanıyor.

Uygulama ayrıca bu nesneyi 3D yazıcıdan çıktı olarak çıkarmaya da olanak sağlıyor. Tabii bunun için çıktı ölçüsünün belirli boyutlarda olması gerekiyor. Yapılan bu hesaplamalar telefonun GPU’su kullanılarak yapılıyor. Işık ortamının iyi olduğu iç mekan ve dış mekanda rahatlıkla kullanılabilen uygulama, düşük ışığın olduğu müze ortamlarında da kullanılabiliyor.

ALTERNATİF UYGULAMA
Şu an için patent aşamasında olan uygulamayı beklemek istemiyorsanız Georgia Tech tarafından iOS için tasarlanan Trimensional 3D uygulamasını (iOS – 1,79 TL) yükleyebilirsiniz. Uygulamanın çalışma prensibini hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Akıllı telefonu 3D tarayıcıya dönüştüren uygulama [Video]” için 9 cevap

 1. ngnmtl dedi ki:

  İos için tasarlanan diyorsunuz ama videodaki telefon samsung

 2. Volkan YILMAZ dedi ki:

  iOS için tasarlanmış olan alternatif uygulama Trimensional 3D uygulaması. Habere konu olan ve videosunu izlediğiniz uygulama henüz yüklenemiyor.

 3. ismail ozan izci dedi ki:

  bilimkurgu filmleriyle büyümüş biri olarak, bana göre bu teknolojik gelişim hızı kesinlikle rahatsız edici boyutlara ulaştı. Bu kadar hızlı olması, yetişmeyi oldukça zor hale getirmekte. Bir yandan seviniyorum, ama bir yandan da ilerisi için derin düşünceler sarıyor.

  Bizim çocuklar ne iş yapacak ??? Herşeyi makinalar yaparsa, bir gün makinaların da tamamını makinalar yapar, çalışmasına gerek olmayan insanın parası da olamaz, parası olmayınca bir şey alamaz? e o zaman niye üretim olsun, tam bir paradoks. Bence kapitalistler bu işin bir çaresini mutlaka bulur, bu paradokstan da para yapmayı bilir onlar, hatta en büyüklerinin belki böyle bir gelecek senaryosu için a-b-c-… planları hazırdır. Şahsen çok merak ediyorum, tahminleri olan varsa yazsın lütfen, okuruz.

 4. serhat öden dedi ki:

  Peki Android için olanının adı ne belki dev. forumlarında vardır

 5. Khylcn dedi ki:

  Her şeyi makineler halletmeye başlayınca insanlara yapacak iş kalmaması gibi bir şey söz konusu değil. Sadece her çağda olduğu gibi iş alanlarında da bir devrim gerçekleşecek. Mesela bundan 50 yıl önce yazılım mühendisliği diye bir şey var mıydı? Onu geçtim elektrikli cihazlar üzerinde sadece çok üst seviye eğitim almış insanlar çalışabiliyordu. Günümüzde üniversite sınavına giren her öğrencinin teknoloji dünyası üzerine herhangi bir mühendisliğin eğitimini alması olanağı var. Gelecekte de eğitim bu yönde gelişecek ve bazı meslek alanları ölürken ya da hobi olmaya başlarken yeni ve ilginç (şu an için) meslek alanları doğacak ve biz bunu garipsemeyeceğiz. Elbette ki bunun bize garip gelmemesi için gerekli alt yapı hazırlığını kapitalizm halledecek. Gerçek böyle. Ancak korkmuyorum diyemem. Bir ideolojinin dünyada bu kadar süre hüküm sürmesi uykumuzu daha da derin kılacak.

 6. ismail ozan izci dedi ki:

  gerçekçi bir tablo,
  yalnız beni en endişelendiren şey, yeni icad edilecek mesleklerin istisnalar haricinde, hiç de sıradan insanların yapabileceği türden olacağını sanmıyorum. Müthiş zeka ve özel el becerisi gerektirmeyen işlerin çoğunu, robotlar ve bilgisayarlar halledecek. Dünyanın şu anki mevcut sistemi, tamamı kalifiye insanlardan oluşan işçilerden oluşmasını kaldıramaz kesinlikle. Hal böyle iken, belki de şimdi nasıl mecburi bir engelli kadrosu var, o zaman için de şu kadar sayıda robot çalıştırıyorsan, şu kadar da insan çalıştırma mecburiyeti gelecek. Bana kalırsa bu şart. Bir makina mühendisi olarak, artan bu gelişim ivmesi devam ettiği sürece, önümüzdeki 50 sene içinde robotların yapamayacağı şey kalmayacağına eminim. Kapitalizm son yıllarda şuna doğru gidiyor; son kullanma tarihi bilinçli şekilde öne çekilmiş fakat bu süre için de pek de bozulmayan, bakım gerektirmeyen, bozulduğunda ise tamiri olmayan, kullan, at ve yenisini al mantığı işliyor, ve giderek bu mantık ileriki yıllarda hissedilir derece daha da kuvvetlenecek.
  Ben 50 sene sonrası için halen endişeliyim, sistem insancıl olarak yeniden düzenlenmedikçe, teknoloji bizi geri dönüşümsüz olarak düzenleyecek.

 7. abdulvahab ünal dedi ki:

  bahsi geçen trimensional 3d videoda gösterilenile yakından uzaktan alakası yok.
  satın almak isteyen arkadaşlar yanılmasın.!!!

 8. Postacı Dede dedi ki:

  Çıkan görüntüyü çizim dosyasınamı çeviriyor.Dwg uzantılımı yapıyor yani
  yoksa direk merkez odaklı 360 görüntümü çıkartıyor