reklamı kapat

POPÜLER

3D Scanner

Akıllı telefonu 3D tarayıcıya dönüştüren uygulama [Video]

Çoğumuz akıllı telefonun kamerasını fotoğraf çekimi veya video kaydı için kullanıyor. ETH Zürih’te (Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü) araştırma yapan bilim insanları akıllı telefonlarda yer alan kamera teknolojisini geliştirdikleri uygulamayla ileri boyuta taşıyor. Akıllı telefonla çekilen bir nesneyi 360 derece tarayabilen (konu etrafında hareket ettirerek) uygulama, çekilen bu nesneyi uygulama üzerinden görüntüleyebilmeye imkan tanıyor.

Uygulama ayrıca bu nesneyi 3D yazıcıdan çıktı olarak çıkarmaya da olanak sağlıyor. Tabii bunun için çıktı ölçüsünün belirli boyutlarda olması gerekiyor. Yapılan bu hesaplamalar telefonun GPU’su kullanılarak yapılıyor. Işık ortamının iyi olduğu iç mekan ve dış mekanda rahatlıkla kullanılabilen uygulama, düşük ışığın olduğu müze ortamlarında da kullanılabiliyor.

ALTERNATİF UYGULAMA
Şu an için patent aşamasında olan uygulamayı beklemek istemiyorsanız Georgia Tech tarafından iOS için tasarlanan Trimensional 3D uygulamasını (iOS – 1,79 TL) yükleyebilirsiniz. Uygulamanın çalışma prensibini hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

VİDEO