reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Alandaki Xiaomi başarısının arkasındaki en büyük neden

Xiaomi, teknoloji sektörünün son yıllardaki en önemli ve başarılı isimleri arasında yer alıyor. Peki bu başarının arkasında tam olarak ne yer alıyor?

Xiaomi, teknoloji sektöründe sesini fiyat performans oranı inanılmaz yüksek ürünleriyle duyurdu. “Dürüst / adil fiyat” politikasını benimseyen şirket, bu bağlamda uygun fiyata gerçekten kaliteli ürünler sunuyor. Ürün gamı inanılmaz yüksek olan ve genelde kötü anlamda kullanılan “Çin malı” söylemini tersine çeviren şirket, bu başarısında düşük fiyat politikası yanında arge yani araştırma geliştirme sürecine yaptığı yatırımlara da borçlu. Teknolojinin hemen her alanında yer alan dev firma, önemli isim Lin Bin‘in Mi CC9 Pro etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre son üç yılda arge çalışanlarının sayısını 400’den tam 3.700’e çıkarmış durumda. Yani sadece arge için çalışan 3.700’den fazla personeli bulunan Xiaomi, bunun için “Pekin, Nanjing, Şangay ve Bangalore” gibi yerlere özel arge merkezleri de açmış. Lin Bin ayrıca geçtiğimiz yıllarda açılan şirketin içerisindeki özel kamera departmanı hakkında da konuşuyor. Direkt olarak telefon kameralarına odaklanan bu departmana, DxOMark‘ta Huawei Mate 30 Pro‘yu yakalayan Mi CC9 Pro üzerinden büyük övgüler gidiyor. Hatta burada ilginç bir yorum da geliyor.

Lin Bin, “eğer üzerinde iki ya da üç hafta daha çalışabilseydik Mi CC9 Pro‘nun DxOMark puanı daha da yüksek olabilirdi” diyor. Bu da modelin satışa çıktıktan sonra yazılım güncellemesi ile daha iyi hale gelebileceğini düşündürüyor. Bu kamera departmanının şu an dokuz farklı arge merkezine sahip olduğu ve hiç olmadığı kadar bağımsız hale geldiği aktarılıyor. Fütüristik akıllı telefon Mi Mix Alpha için de gurur duyan Lin Bin, bu modelin de neredeyse rafa kalkacağını ancak arge takımının büyük bir özen ile çalışır prototip hazırlamayı başardığını aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi, arge yatırımlarıyla geleceğini kuruyor

Arge konusunda en çok önem veren bir diğer Çin merkezli üretici de Huawei. 2017’de arge tarafına 13 milyar dolardan fazla para yatıran firma, rakibi gibi alanda çok hızlı bir yükseliş içerisinde bulunuyor. Büyük teknoloji şirketlerinin özellikle mobil tarafta ulaştıkları seviye, nefesleri kesiyor. Cebimizdeki bilgisayarlar artık hiç olmadıkları kadar iyi fotoğraf çekiyor, yüksek performans sunuyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın nefes kesen yeni modeli