reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Devleri geri plana iten Huawei’den geleceğe yönelik büyük açıklama

Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi halini alan Huawei, bu başarının büyük bölümünü arge tarafına yaptığı harcamaya borçlu. Ancak firma daha da iyisini istiyor.

Huawei, arge yani araştırma geliştirme tarafına en çok yatırım yapan Çin merkezli firmalar arasında yer alıyor. Bu konuda birçok teknoloji devini geride bırakan firma, kazandığı parayı geleceğe aktarmaya devam ediyor. Şirket yetkilisi Tao Jingwen’in verdiği bilgiye göre firma her yıl satış gelirlerinin yüze 10-15 seviyesini arge tarafına aktarıyor. Geçmiş 10 yıllık dönemde yaklaşık 44 milyar dolarlık bir arge harcaması yaptıklarını belirten Jingwen, bunu daha da artırmak istediklerini söylüyor. Buna göre firma gelecek her yıl 15 ila 20 milyar arasında arge yatırımı yapmayı planlıyor. Bunu düzenli olarak artırmak istediklerini de söyleyen Jingwen, özellikle yeni teknolojiler üzerine odaklanacaklarını belirtiyor. 2017 yılı verilerine göre araştırma geliştirme tarafında çalışan 80 bin kadar personeli bulunan dev firma, bu konuda Alphabet ve Amazon’un hemen bir sıra gerisinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei geleceği en parlak teknoloji firmalarından

Bu durum sadece akıllı telefon tarafı için geçerli değil. Özellikle 5G konusunda en önemli isimlerden olan firma, dikkat çekmeye devam ediyor. Karşımıza en son Kirin 980 ile çıkan firma, sadece bu işlemciye 300 milyon dolardan fazla para ve yıllar harcadıklarını belirtiliyor. Dünyanın ilk 7 nm işlemcisi olan Kirin 980, performans çıtasını oldukça yükseltiyor. Bu işlemcinin ilk olarak Mate 20 ve Mate 20 Pro‘da yer alacağı biliniyor. Telefonlar resmi olarak 16 Ekim tarihinde tanıtılıyor.

İlginici Çekebilir

Arge yatırımlarını en büyük sonucu en iyi kameraya sahip akıllı telefon P20 Pro