reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Devlere gözdağı; Huawei’den geleceğine yönelik ciddi yatırım

Çin merkezli dev telekomünikasyon firması Huawei, arge yatırımlarına çok büyük pay ayırıyor. Yenilik konusunda ciddi şekilde öne çıkan firma, vites yükseltiyor.

Android’in Apple’ı olarak nitelendirilen Huawei, dediğimiz gibi araştırma geliştirme faaliyetleri için çok büyük paralar harcıyor. Resmi rakamlara göre şirket arge faaliyetleri için 2017’de tam 13.8 milyar dolar para harcadığını belirtiyor. Bu harcama ile Apple‘ın üzerinde, Intel‘in ise hemen altında yer alan dev isim, bunu daha da artırmak istiyor. Sektörden gelen bilgilere göre Huawei, arge bütçesini önümüzdeki dönemde 15 ila 20 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Yeni rapora göre şu an arge konusunda liderliği Amazon ve Google‘ın üst şirketi Alphabet elinde tutuyor. İki şirketin arge için 2017 yılında tam 22.6 milyar dolar ve 16.6 milyar dolar bütçe ayırdığı söyleniyor. Kendi arge bütçesini bu devler ile yarışır seviyeye getirmek isteyen firma, gerçekten geleceğine çok sağlam bir yatırım yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, bu parayla neler yapıyor?

Şirket biliyorsunuz mobil tarafta bağımsız olmak adına gelişmiş işlemciler geliştiriyor. Buna ek olarak kendi GPU birimi üzerinde çalıştığı da iddia edilen firma, esas parayı iletişim altyapılarına harcıyor. Özellikle 5G konusunda çalışmalar yürüten dev isim, telekomünikasyon alanının hemen her alanında yer alıyor.

İlgili Video

Firmanın ciddi arge sonucu ortaya çıkan üç arka kameralı modeli P20 Pro